1 - 20 av 23
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 mars

Klubbad för

BORGILA, bägare, sterlingsilver, invändigt förgylld, Stockholm 1940, höjd 9 cm, vikt 161,0 g, gravyr på livet, buckla.

Utrop: 1 100 kr

2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 15,5 mm, vikt 427,1 g, fyllda, GAB, 1965.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

Stockholm 1909, vikt 63,0 g. MÖLLENBORG, saltkar, silver, delvis förgylld, glasinsats, 3 fastlödda mynt från 1700-talet, på 3 kulfötter, Stockholm 1909, höjd 3 cm, diameter 4,4 cm, vikt 63,0 g.

850 kr

Utrop: 350 kr

SALTKAR, silver, glasinsats, delvis genombuten på 4 fötter, Gewe Silvervarufabrik, Malmö 1970, vikt 57,7 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

SALTKAR, silver, blå glasinsats, på 3 tassar, Italien, svensk importstämpel, höjd 3,4 cm, diameter 6,1 cm, vikt 60,5 g.

Utrop: 350 kr

SALTKAR, silver, pärlbård, invändigt förgylld, viktoriansk stil, Martin Hall & Co, Sheffield 1865, höjd 4 cm, diameter 5,1 cm, vikt 43,8 g, saknar glasinsats.

325 kr

Utrop: 350 kr

SALTKAR, silver, pärlbård, viktoriansk stil, London 1873, höjd 4 cm, diameter 5 cm, vikt 48,0 g, skev på fotringen, mindre buckla.

Utrop: 350 kr

SALTKAR, silver, invändigt förgylld, balja, på 4 fötter, tyska stämplar, höjd 2,6 cm, längs 6,1 cm, vikt 34,8 g, saknar glasinsats.

Utrop: 350 kr

2 SKÅLAR, sterling silver, genombruten stil, höjd 5 cm, 1899, London, Mappin & Webb, total vikt 181,2 g.

Utrop: 950 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, ciselerad dekor, godronnerad fot, Erik Ernander, Uppsala 1777, höjd 8 cm, vikt 41,9 g, bucklor, skev fot.

Utrop: 1 400 kr

BÄGARE, silver, ciselerad dekor, godronnerad fot, förmodligen Christian Kullberg, Ystad 1700-talets slut, höjd 6,8 cm, vikt 42,9 g, monogram, bucklor, skev.

Utrop: 1 400 kr

COHR, salt & pepparkar, nysilver, Danmark 1950-tal, höjd 7 cm, vikt 52,8 g.

Utrop: 450 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, Danmark, 1900-tal, längd ca 36 cm, vikt 171,2 g.

Utrop: 1 100 kr

SALLADSBESTICK, ett par, silver, bakelit, Sheffield, England 1910, total vikt 127,2 g, sprickor i bakelit.

Utrop: 850 kr

GEORG JENSEN, årsbestick, 3 delar, förgyllt sterlingsilver, 1979, emalj, fruktgaffel, sked och kniv, ca längd 14,9-16,6 cm, vikt 143,5 g, orginialetui.

Utrop: 850 kr

GIERTTA, 7 kaffeskedar, silver, Mema, Lidköping 1971, vikt 107,5 g, etui.

Utrop: 600 kr

TESPINDEL, silver, delvis förgylld, handtag i trä, Otto Lindeberg, Stockholm 1872, vikt 37,2 g, buckla.

Utrop: 650 kr

GEORG JENSEN, 6 st bordsskedar, Liljekonvalj, sterlingsilver, formgiven av Georg Jensen, Danmark 1915-1930, vikt 273,8 g.

Utrop: 1 600 kr

BÄGARE, 2 st, silver, släta, koniskt formade, invändigt förgyllda, AG Dufva, Stockholm 1920, höjd 6,5 cm, vikt 57,9 g, mindre bucklor på fotringen.

Utrop: 450 kr

BÄGARE, silver, slät, koniskt formad, invändigt förgylld, GAB, Stockholm 1924, höjd 7 cm, vikt 29,9 g.

Utrop: 350 kr