81 - 100 av 121
1...4567 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 maj 2020

Klubbad för

Klockor Heuer

HEUER, Carrera, s.k. "Barrel Style Case", "Tachy 60/500 Units", Cal 12, Serie nr. 321888, Ref nr. 110.573, Boett nr. 54, herrur, 39 mm, stål, automatisk (microrotor), mineralglas, datum, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", originallänk, viklås, ca 1974.

17 000 kr

Utrop: 18 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, kronograf, Cal Valjoux 72, Verk nr. 455923, Serie nr. 42375, Ref nr. 2444, herrur, 36,4 mm, stål, manuell, plexiglas, boett signerad "Ed Heuer & Co", läderband, ca 1955.

24 000 kr

Utrop: 13 000 kr

Klockor Lemania

LEMANIA, s.k. "Viggen", kronograf, herrur, 42 mm, Cal 1872, Serie nr. 2798303, Boett nr. 817, stål, manuell, plexiglas, ("Tre Kronor" M 3440 051010), läderband, ca 1970.

94 000 kr

Utrop: 92 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 118239, Serie nr. 5X896113, Cal 3155, Verk nr. 85T74355, Boett nr. 2099, herrur, 36 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8 + 2 st. baguetter), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 83209-T2G/1SJ, totalvikt 181,7 gram, cert, december 2016, box, ytterkartong.

Utrop: 180 000 kr

LONGINES, "Flyback", Cal 30CH, Serie nr. 9742955, Ref nr. 5967, Boett nr. 5967 26 / 15, kronograf, herrur, 38 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, "Extract from the Archives", levererad till den italienska agenten Ostersetzer 14/8 1957.

30 000 kr

Utrop: 24 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Professional (02:56 GMT), "Apollo 11", "Tachymètre", Cal 1861, Verk nr. 77224415, Serie nr. 77224415, PIC nr. 311.30.42.30.01.002, Ref nr. SU 145.0303, Boett nr. 145.0303, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1958/957, Apollo 11 medalj (42 mm, silver), putsduk, cert, augusti 2009, box, ytterkartong. LTD (4196/7969).

50 000 kr

Utrop: 39 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, GMT-Master (T Swiss T), Chronometer, s.k. "Nipple Dial", Ref nr. 16753, Serie nr. 6295957, Cal 3075, Verk nr. 0456897, Boett nr. 16750, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523.H14-E6/450 J, ca 1981.

66 000 kr

Utrop: 64 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Fat Lady", Ref nr. 16760, Serie nr. 9625941, Cal 3085, Verk nr. 1694996, Boett nr. 16760, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510 H-I4/502, servad september 2019, cert, mars 1987, box.

118 000 kr

Utrop: 94 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16234, Serie nr. X475987, Cal 3135, Verk nr. 6369966, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-R6/555 B, cert, februari 1993, box, ytterkartong.

48 000 kr

Utrop: 33 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona, Chronometer, Ref nr. 116503, Serie nr. 9773H1H5, Cal 4130, Verk nr. 85K09400, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78593-9US/5LX, cert, februari 2017, box, ytterkartong.

124 000 kr

Utrop: 124 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, Autavia, "Gilles Villeneuve Colors", "60 Minutes Bezel", Cal 7733, Serie nr. 213933, Ref nr. 73363, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, urverk signerat "Heuer Eonidas SA", boett signerad "Heuer-Leonidas SA", originallänk (Gay Frères), viklås, Ref nr. HLF, ca 1972.

36 500 kr

Utrop: 32 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, "Blue Buckley Dial", Ref nr. 16030, Serie nr. 8902480, Cal 3035, Verk nr. 1399648, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-I10/555, cert (ej ifyllt), ca 1985, box (skadad).

51 000 kr

Utrop: 27 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, Cal 153/1B, Serie nr. 483033, Boett nr. 330483, damur, 15 (17) mm, 18K guld, manuell, mineralglas, briljanter på boett och lock (23 st. TW/VS, ca 1,00 ctv), integrerad länk i 18K guld (ej original), längd 162-172 mm, totalvikt 34,7 gram, tillverkad 1952.

27 500 kr

Utrop: 16 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Annual Calendar Complications, Cal 315/299, Serie nr. 3605568, Ref nr. 5146P-001, Boett nr. 4386708, herrur, 39 mm, platina, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, viklås i platina, cert, september 2011, box, ytterkartong.

Utrop: 280 000 kr

BREITLING, Long Playing (T Swiss Made T), "Kronometer Stockholm", Cal Valjoux 7736, Serie nr. 1429610, Ref nr. 815, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, innerboett, gravyr "Tillhör Televerket 78032", läderband, ca 1973, box.

41 000 kr

Utrop: 17 000 kr

BREITLING, Premier, s.k. "Tropical Dial", Cal Venus 175, Serie nr. 620622, Ref nr. 777, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, utbytta visare, urverk ej signerat, läderband, ca 1947.

21 500 kr

Utrop: 20 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II, Chronometer, s.k. "Batgirl", Ref nr. 126710BLNR, Serie nr. 2M653795, Cal 3285, Boett nr. 2520, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, blå/svart keramisk vridring (Cerachrom), Jubileelänk, viklås (Oysterlock/Easylink), Ref nr. 69200-F3E, cert, september 2019, box, ytterkartong.

128 000 kr

Utrop: 110 000 kr

LE COULTRE, Master Mariner, Cal K883, Serie nr. 2036619, Boett nr. 600-907 / 573313, herrur, 34,5 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, boett signerad "Cased in U.S.A", läderband, ca 1969, box, ytterkartong (skadad).

12 400 kr

Utrop: 13 000 kr

Klockor Excelsior Park

EXELSIOR PARK, kronograf (Swiss T Made), Cal 4, Verk nr. 4-68, Boett nr. 960844, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, visare saknar lysmassa, läderband, ca 1968.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Movado

MOVADO, "Norwegian Air Force", "Francois Borgel Case", Cal 90 M, Boett nr. A99569X / 19048 / 9770, kronograf, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, utbytt visare, läderband, ca 1945.

19 000 kr

Utrop: 17 000 kr