1 - 20 av 32
12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj

Klubbad för

DUBBELCLIPBROSCH, platina, gammal- åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 3,35 ctv, ca TW-TCr/SI, bakstycke i 18K vitguld, längd 6,2 cm, vikt 21,3 g, några stenar med skador.

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, 14K vitguld, sexkantslipad diamant ca 0,95 ct, ca W(H)/VS2, 44 carréslipade rubiner ca 3,0 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 3,7 cm, vikt 14,8 g, ett par rubiner och diamanter med nagg.

22 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Utrop: 20 000 kr

BROSCH/HÄNGE, silver/18K guld, en smaragdslipad och en droppslipad smaragd ca 1,66 ctv, gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, antik, höjd 4,0 cm, vikt 10,5 g, en smaragd har nagg, en diamant är skadad, några har nagg.

16 200 kr

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, mittsten ca 6,4x7,9 mm, mått 5,0x3,5 cm, vikt 17,9 g, nagg, några diamanter skadade.

Utrop: 10 200 kr

BROSCH, platina, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/SI, mittsten ca 0,30 ct, nål i 18K guld, längd 3,8 cm, vikt 6,2 g.

8 100 kr

Utrop: 4 600 kr

BROSCH,18K guld/silver, 41 gammalslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TCa-Ca/SI, antik, höjd 4,3 cm, vikt 9 g, några diamanter med nagg.

9 300 kr

Utrop: 4 600 kr

BROSCH, 18K vitguld, South Seapärla ca 12,8x12 mm, 37 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, mått 3x4 cm, vikt 12,6 g.

10 200 kr

Utrop: 8 000 kr

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

13 200 kr

Utrop: 15 000 kr

OLE LYNGGAARD, brosch, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW(F)/VS, höjd 11,2 cm, vikt 19,6 g.

Utrop: 8 800 kr

BROSCH, platina, gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 5,2 cm, vikt 10,6 g, några diamanter med skador och nagg.

13 000 kr

Utrop: 13 800 kr

HÄNGE/BROSCH, silver, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, antik, höjd 3,1 cm, vikt 8 g, avtagbar nål, några diamanter med skador och nagg.

7 900 kr

Utrop: 5 000 kr

STJÄRNBROSCH, låghaltigt guld/silver, 56 gammal- och 10 rosenslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-CA/SI-P, mittsten ca 0,65 ct, övriga fem större ca 0,70-0,80 ct/st, låsdel i 18K guld, mått 5,7x5,5 cm, vikt 10,1 g, skador, nagg, slitna fasettkanter.

Utrop: 55 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, nr 9, sterlingsilver, signerad, Lund 1964, mått 4,3x4,5 cm, vikt 14,7 g. (d)

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, platina, gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, nål i 14K guld, längd 9 cm, vikt 19,1 g, flera diamanter med skador och nagg.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 1,70 ct, ca TCa(K)/SI1, gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-P, safirer, C.G Hallberg, Stockholm 1958, mått 4x4 cm, vikt 18,5 g, lagningar, spricka i guldet, några mindre diamanter med nagg och skador, safirer med små nagg.

31 500 kr

Utrop: 35 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, brosch, Rose de Noël, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, krysopras, höjd 54 mm, vikt 20,1 g.

Utrop: 88 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, antikslipade diamanter, svart emalj, antik, Frankrike, längd 3,7 cm, vikt 12,4 g, emaljskador.

Utrop: 6 000 kr