1 - 16 av 16

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj

Klubbad för

KARL-HEINZ SAUER, armring, 18K guld, odlade pärlor, Sverige 1971, innermått 5,6x4,7 cm, bredd 4,2 cm, vikt 78,8 g. (d)

Utrop: 30 000 kr

ANGELETTI, armring, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW/VS, Italien, flexibelt, 5,6x5,0 cm, vikt 105,7 g, originaletui.

Utrop: 66 000 kr

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

Utrop: 55 000 kr

18 200 kr

Utrop: 16 000 kr

ARMRING, 18K guld, 98 briljantslipade diamanter ca 2,86 ctv, ca TW/VS, Italien, längd 17 cm, vikt 90,6 g, smyckesskrin.

Utrop: 55 000 kr

GEORG JENSEN, armring, Magic, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, refnr 1513B, stl M (ca 6,5 cm i diameter), vikt 12,5 g, originaletui, ytterask.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

POMELLATO, armring, M´ama non m´ama, 18K roséguld, peridot, stl S, vikt 4,9 g.

7 100 kr

Utrop: 7 700 kr

ARMRING, 18K guld, pärlor, svart emalj, rosenslipade diamanter, antik, senare skena Stockholm 1938, 6,1x4,7 cm, vikt 38,3 g, tennlödningar, emaljskador.

Utrop: 17 600 kr

ARMRING, orm, 9K guld, blå emalj, 4 pärlor, rosenstenar, 5x6 cm, vikt 19,1 g, lagning.

Utrop: 20 000 kr

ARMRING, 18K guld, orientaliska pärlor, antik, Gustaf Dahlgren, Malmö 1873, säkerhetkedja, mått 5,3x5,0 cm, vikt 26,6 g, bucklor.

Utrop: 16 000 kr

ARMRING, 14K guld, turkos, gammal-, antik- och rosenslipade diamanter ca 2,25 ctv, mått 6,0x5,4 cm, vikt 24 g, säkerhetskedja, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 24 000 kr

CARTIER, armring, 18K guld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VVS, flexibelt, 5,5x4,5 cm, vikt 65,3 g.

Utrop: 90 000 kr

CLAES GIERTTA, armring, 18K guld, orm med rubinögon, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, signerad, Stockholm 1990, ca 6,0x4,7 cm, vikt 26,5 g. (d)

Utrop: 13 200 kr

J. STELLA, armring, 18K roséguld, 275 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W/VS, flexibelt, innermått, 6,3x4,9 cm, vikt 64,5 g.

58 000 kr

Utrop: 50 000 kr

ARMRING, 14K guld, orientaliska pärlor, smaragder, äldre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, mått 56x46 mm, vikt 14,6 g, säkerhetskedjan är trasig.

Utrop: 18 000 kr