1 - 11 av 11

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj

Klubbad för

A F WEISE, såsskål, silver, invändigt förgylld, gustaviansk, på fyra fötter, Stockholm 1787, höjd 6,5 cm, längd 20 cm, vikt 218,5 g, mindre buckla.

18 200 kr

Utrop: 3 400 kr

ADAM TILLSTRÖM, ljusstakar, silver, empir, Växjö 1827, höjd 15 cm, vikt 262,9 g, mindre bucklor på fotens kant.

12 400 kr

Utrop: 5 000 kr

GEORGE JENSEN, grapefruktskedar, 12 st, Konge, silver, Danmark, efter 1945, längd 15 cm, vikt 354,8 g.

8 100 kr

Utrop: 5 500 kr

KARL ANDERSON, kungapokal, silver, med lock, delvis förgyllld, dekor med Gustav V:s krönta monogram, höjd 29 cm, vikt 777,7 g, gravyr på livet.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

PETR LOSKUTOV, resebestick, 4 delar, silver, niello, förgylld, kontrollstämpel Ivan Vasilyevich Avdeyev, Moskva 1859, längd 14-27,5 cm, vikt 260 g, monogram.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK, silver, ben, Gebr. Friedlaender, Tyskland, Berlin, 1900-talets början, längd 27-28 cm, vikt 329,9 g, monogram.

Utrop: 2 300 kr

J TOSTRUP, skål, silver, på fot, maskaroner, invändigt förgylld, Norge, Oslo, 1900-talets början, höjd 11 cm, diameter 16 cm, vikt 379,7 g, monogram.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

GEORGE JENSEN, tårtgafflar, 12 st, Konge, silver, Danmark, efter 1945, längd 14,5 cm, vikt 323,1 g.

9 200 kr

Utrop: 5 500 kr

TEBURK, silver, på fyra fötter, lock, nyrokoko, troligen Österrike, omkring 1900, höjd 19 cm, vikt 451,1 g, gravyr.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

Silver Vas

ROYAL COPENHAGEN, vas, 210/47, bemålat porslin, silverdekor, A Michelsen, Köpenhamn 1918, höjd 19 cm, spår av förgyllning.

3 600 kr

Utrop: 3 600 kr

SOLUR, silver, sten, på träscockel, Hovjuvelerare A Hildebrand, Gävle 1972, höjd 16,7 cm, vikt 712,4 g.

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr