181 - 200 av 222
1...9101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020

Klubbad för

CLAES GIERTTA, armring, 18K guld, orm med rubinögon, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, signerad, Stockholm 1990, ca 6,0x4,7 cm, vikt 26,5 g. (d)

Utrop: 13 200 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, ovalslipad ametist, Stockholm 1982, stl 16,75 mm, vikt 15,9 g, små nagg på rondisten. (d)

8 200 kr

Utrop: 8 800 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K guld/vitguld, smaragd, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1972, stl 15 mm, vikt 9,4 g. (d)

Utrop: 5 100 kr

CARMOSÉRING, platina, smaragdslipad smaragd 1,08 ct, Colombia, Minor oil, kopia på GCS certifikat 77116-24, 16 gammalslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17+mm, vikt 4,2 g, svaga fattningar, flera diamanter med nagg och skador.

Utrop: 54 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade diamanter 2,28 ctv, Light Yellow(W-Z)/VVS1-VVS2, inskription GIA 7266268791 och 2185395733, 58 dropp- smaragd- navett- och briljantslipade diamanter ca 14,65 ctv, ca TCa(L)-Fancy Yellow/VVS-P, höjd 8,7 cm, vikt 22,3 g, stift med clips.

140 000 kr

Utrop: 150 000 kr

Utrop: 36 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 2,12 ctv, TW/SI, IGI reports 201632693, 201632695, 201632706, 201633707, 201632631, 201632701 och 201632690, stl 17 mm, vikt 5,2 g, en diamant med liten skada på kuletten.

28 000 kr

Utrop: 29 000 kr

GEORGE JENSEN, tårtgafflar, 12 st, Konge, silver, Danmark, efter 1945, längd 14,5 cm, vikt 323,1 g.

9 200 kr

Utrop: 5 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TCr-Ca(I-M), 6 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, 8 rosenslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 7,7 g, båda diamanterna har skador på rondisten och kronan, den ena diamanten har en inneslutning som når ytan.

23 500 kr

Utrop: 25 000 kr

TIFFANY & CO, alliansring, platina, asscherslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 35 000 kr

RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca Cr(J)/P1, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, en mindre diamant skadad, svaga fattningar.

Utrop: 50 000 kr

RING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 19 000 kr

TEBURK, silver, på fyra fötter, lock, nyrokoko, troligen Österrike, omkring 1900, höjd 19 cm, vikt 451,1 g, gravyr.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, platina/14K vitguld, skuren obehandlad jade, kopia av GSC certifikat 79199-73, 2 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, 4 rubiner, höjd 4,7 cm, vikt 4,5 g, krokar, båda diamanterna med mindre skada invid rondisten, etui.

Utrop: 22 000 kr

ARMBAND, platina, 39 äldre briljantslipade diamanter ca 8,25 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS, Holm & Hallgren, Stockholm 1939, säkerhetskedja, längd 17,5 cm, vikt 19,1 g.

70 000 kr

Utrop: 55 000 kr

HÄNGE, 14K guld/silver, ovalslipad safir ca 3,50 ct, 23 demantoidgranater, 37 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, franska stämplar, höjd 3 cm, vikt 5,5 g, safiren har litet nagg på kronan, en diamant har liten skada och demantoidgranaterna har nagg och skador, etui.

Utrop: 49 000 kr

PÄRLCOLLIER, flodpärlor, ca 1,6-8 mm, doserade, lås i 18K vitguld, stjärnsafir,16 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/VS, säkerhetskedja, längd 50 cm, vikt 18,8 g.

8 100 kr

Utrop: 6 900 kr

Silver Vas

ROYAL COPENHAGEN, vas, 210/47, bemålat porslin, silverdekor, A Michelsen, Köpenhamn 1918, höjd 19 cm, spår av förgyllning.

3 600 kr

Utrop: 3 600 kr

H. STERN, armband, 18K vitguld, smaragdslipade akvamariner ca 10,6 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, längd 17,5 cm, vikt 20,9 g, en diamant med skada.

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,01 ct, ca TW(G)/VS1, Carlman, Stockholm 1977, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g.

160 000 kr

Utrop: 180 000 kr