81 - 100 av 222
1...456...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K guld/silver, 9 antik- och gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca Cr-Ca/P, stl 17,75 mm, vikt 6,9 g, fyra diamanter är skadade samt lösa.

Utrop: 25 000 kr

TRESTENSRING, platina, navettslipad diamant ca 2,70 ct, ca TW(F)/P1, baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr/VVS-VS, Stockholm 1952, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.

70 000 kr

Utrop: 77 000 kr

CARTIER, ring, Love, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, refnr A6993, stl 54 (17,25+ mm), vikt 8,5 g, visst slitage.

24 000 kr

Utrop: 20 000 kr

BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 1,70 ct, ca TCa(K)/SI1, gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-P, safirer, C.G Hallberg, Stockholm 1958, mått 4x4 cm, vikt 18,5 g, lagningar, spricka i guldet, några mindre diamanter med nagg och skador, safirer med små nagg.

31 500 kr

Utrop: 35 000 kr

RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 2,46 ct, ca TCr(I)/SI2, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, K & E Carlsson, Göteborg 1939, stl 17 mm, vikt 3,4 g, gravyr.

Utrop: 140 000 kr

HÄNGE MED KEDJA/BROSCH, 18K guld/platina, droppformad rosenslipad diamant mått ca 11,9x8,5 mm, ca LBr/P, antik-, gammal- och rosenslipade diamanter varav de två större är ca 0,60 ctv, ca TW-Ca/SI-P, kedjans längd 41 cm, vikt 19,8 g, droppslipad diamant med nagg, mindre diamanter med nagg och skador, etui.

Utrop: 55 000 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad rubin ca 2,50 ct, 12 briljant- och gammalslipade diamanter ca 1,70 ctv ca TW-Cr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 16,4 g, en diamant är skadad.

Utrop: 25 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad, Lund 1950, längd 42,5 cm, vikt 61,4 g, extra länkdel 11 cm. (d)

12 400 kr

Utrop: 9 000 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1945, längd 19 cm, vikt 27 g. (d)

5 200 kr

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre kuddslipad diamant ca 2,80 ct, ca TCa(K)/SI1, C.F. Carlman, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, diamanten har liten skada vid rondisten.

80 000 kr

Utrop: 88 000 kr

ARMBAND, platina, odlad pärla ca 5,7 mm, 14 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, C.F. Carlman, Stockholm 1954, längd 18,5 cm, vikt 15,5 g, lödningen på ena öglan är trasig, en diamant har stor inverterad natural på paviljongen, tre diamanter har nagg på kronan.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

BO KLEVERT, ring, platina, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(F)/VVS2, diabas, signerad, Guldsmed Ove Lundgren, Stockholm 1980, stl 16 mm, vikt 10,9 g.

Utrop: 28 000 kr

CLAES GIERTTA, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,50 ct, LBr/SI, 7 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, Stockholm 1971, stl 18,5 mm, vikt 14,4 g, mittstenen med inneslutning som når ytan, två mindre diamanter med nagg, originaletui. (d)

7 200 kr

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,51 ct, TW(F)/VS1, IGI certifikat F1R33247, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.

120 000 kr

Utrop: 136 000 kr

ADAM TILLSTRÖM, ljusstakar, silver, empir, Växjö 1827, höjd 15 cm, vikt 262,9 g, mindre bucklor på fotens kant.

12 400 kr

Utrop: 5 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, brosch, Rose de Noël, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, krysopras, höjd 54 mm, vikt 20,1 g.

Utrop: 88 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade obehandlade rosa safirer ca 3,50 ctv, GCS certifikat 79228-21, 12 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, höjd 3 cm, vikt 4,2 g, stift.

Utrop: 42 000 kr

CARTIER, collier, Cactus de Cartier, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,018 ct, längd 67 cm, vikt 8,9 g, originaletui.

Utrop: 24 000 kr

Smycken Övrigt

CLIPS, platina, rubiner, äldre briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 4,30 ctv, ca TW/VS, längd 6 cm, vikt 18,2 g.

Utrop: 66 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer ca 4,50 ctv, 56 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 3,5 cm, vikt 10,2 g, stift, 3 diamanter skadade, safirer med mindre nagg.

Utrop: 46 000 kr