41 - 60 av 222
1234...12 Gå till
Sortering

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020

Klubbad för

Smycken Brosch

BROSCH, 18K vitguld, South Seapärla ca 12,8x12 mm, 37 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, mått 3x4 cm, vikt 12,6 g.

10 200 kr

Utrop: 8 000 kr

Visa vara

Smycken Hänge med kedja

HÄNGE MED KEDJA, platina, gammal- och rosenslipade diamanter, referensnr 22608, Frankrike, tidigt 1900-tal, höjd 4,8 cm, längd 60 cm, vikt 11,4 g.

21 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Visa vara

Smycken Armring

KARL-HEINZ SAUER, armring, sterlingsilver, turmalin, Mörbylånga 1971, vikt 172 g. (d)

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

KARL-HEINZ SAUER, örhängen, sterlingsilver, turmaliner, Mörbylånga 1978, krokar, höjd 7,0 cm, vikt 18,3 g. (d).

2 600 kr

Utrop: 2 000 kr

Visa vara

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD GUL SAFIR, kuddslipad, 10,65 ct, GCS certifikat 80251-81, nagg.

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr

Visa vara

Smycken Carmoséring

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,79 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Carlman, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, rubinen har nagg.

11 600 kr

Utrop: 11 400 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

BUCCELLATI, örhängen, 18K guld, arbetad yta, höjd 2,2 cm, vikt 14,5 g, stift/clips, smyckespåse, proveniens: Ulla Carenby.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

Visa vara

Smycken Collier

CHOPARD, hänge med kedja, Happy Hearts, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS, längd 41 cm, vikt 21,2 g, originaletui.

52 000 kr

Utrop: 55 000 kr

Visa vara

Smycken Brosch

BROSCH, 14K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCa(K)/SI, 14 gammalslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, diameter 2,3 cm, vikt 9,8 g, några diamanter har nagg.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

Visa vara

Smycken Pärlcollier

PÄRLCOLLIER, barocka orientaliska pärlor ca 4-8 mm, GCS certifikat 80251-72, lås i silver med baguette- och rosenslipade diamanter, mittstenens mått ca 7x5,5 mm, längd 50 cm, vikt 28,4 g, säkerhetskedja, fem odlade pärlor, en imitationspärla, några diamanter med nagg och skada.

15 200 kr

Utrop: 3 300 kr

Visa vara

Smycken Armring

ARMRING, 18K roséguld, 40 briljantslipade diamanter ca 2,97 ctv, ca TW/VS-SI, 38 bruna briljantslipade diamanter ca 2,35 ctv, Italien, öppningsbar, mått 6,0x4,5 cm, vikt 81,9 g, etui.

Återropad

Utrop: 55 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor ca 18,5 mm, 30 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, stift/clips, höjd 2,4 cm, vikt 20,4 g, en diamant med nagg och en med skada.

6 500 kr

Utrop: 7 000 kr

Visa vara

Smycken Brosch

W.A. BOLIN, brosch, 18K guld, cabochonslipad rubin, emalj, rosenslipade diamanter, Stockholm 1944, längd 5,5 cm, vikt 34,5 g.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

Visa vara

Smycken Armring

TIFFANY & CO, armring, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca River-TW(E-G)/VS, mått 5,8x4,8 cm, vikt 24,7 g.

18 200 kr

Utrop: 16 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

BUCCELLATI, örhängen, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS-SI, diameter 10 mm, vikt 3,0 g, stift, proveniens: Ulla Carenby.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

Visa vara

Smycken Hänge med kedja

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall ca 37,6 ct, signerad, Lund 1942, längd 60 cm, vikt 36,3 g. (d)

10 600 kr

Utrop: 11 400 kr

Visa vara

Smycken Brosch

BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/SI, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCr/VS, 152 åttkantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Frankrike, längd 5,4 c'm, vikt 16,6 g, flera diamanter med nagg och skador.

13 200 kr

Utrop: 15 000 kr

Visa vara

Silver Skål

A F WEISE, såsskål, silver, invändigt förgylld, gustaviansk, på fyra fötter, Stockholm 1787, höjd 6,5 cm, längd 20 cm, vikt 218,5 g, mindre buckla.

18 200 kr

Utrop: 3 400 kr

Visa vara

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, kuddslipad, 6,97 ct, GCS certifikat 80251-80, skev kulett, nagg.

Återropad

Utrop: 33 000 kr

Visa vara

Smycken Armring

ARMRING, 18K guld, 98 briljantslipade diamanter ca 2,86 ctv, ca TW/VS, Italien, längd 17 cm, vikt 90,6 g, smyckesskrin.

Återropad

Utrop: 55 000 kr

Visa vara

Om auktionen