61 - 80 av 222
1...345...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj 2020

Klubbad för

ARMBAND, platina/18K vitguld, 4 obehandlade stjärnsafirer ca 47,8 ctv, GCS certifikat 80256-26, 29 gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa(F-K)/SI-P, längd 17 cm, vikt 28,2 g, två diamanter med inverterade naturaler på kronan och två med naturliga håligheter.

54 000 kr

Utrop: 55 000 kr

RING, platina, kuddslipad diamant 2,01 ct, TW(G)/VS2, GIA certifikat 2286485905, briljantslipade diamanter 0,38 ctv, TW(F)/VS2, stl 16 mm+, vikt 4,4 g.

Utrop: 170 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 3,28 ct, ca TCr(I)/SI2, stl 17 mm, vikt 6,4 g, diamant med naturlig hålighet på kronan.

185 000 kr

Utrop: 200 000 kr

ARMBAND, silver, rosenslipad diamant ca 8x6,5 mm, rosenslipade diamanter, antik, förgylld baksida, längd 20 cm, vikt 14,7 g.

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

OLE LYNGGAARD, brosch, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW(F)/VS, höjd 11,2 cm, vikt 19,6 g.

Utrop: 8 800 kr

ARMBAND, 14K guld/silver, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/P, 6 antikslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, längd 17 cm, vikt 9,9 g, en diamant med liten skada och några med nagg.

6 300 kr

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,74 ct, ca W(H)/SI1, J S Guldsmide, Göteborg 1990, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.

55 000 kr

Utrop: 60 000 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 2,10 ct, ca TCa(K)/SI1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, 6 safirer, stl 17,25 mm+, vikt 4,9 g, mittsten med nagg på paviljongen.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

BROSCH, platina, gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 5,2 cm, vikt 10,6 g, några diamanter med skador och nagg.

13 000 kr

Utrop: 13 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 9 900 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld/platina, navettslipad diamant ca 2,30 ct, ca Light Yellowish Brown/VVS2, 22 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har nagg på ena hörnet.

Utrop: 45 000 kr

GEORG JENSEN, armring, Magic, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, refnr 1513B, stl M (ca 6,5 cm i diameter), vikt 12,5 g, originaletui, ytterask.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

W.A. BOLIN, örhängen, 18K guld/silver, ljusblå emalj, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, stift, höjd 3,2 cm, vikt 12,5 g.

15 600 kr

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE/BROSCH, silver, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, antik, höjd 3,1 cm, vikt 8 g, avtagbar nål, några diamanter med skador och nagg.

7 900 kr

Utrop: 5 000 kr

STJÄRNBROSCH, låghaltigt guld/silver, 56 gammal- och 10 rosenslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-CA/SI-P, mittsten ca 0,65 ct, övriga fem större ca 0,70-0,80 ct/st, låsdel i 18K guld, mått 5,7x5,5 cm, vikt 10,1 g, skador, nagg, slitna fasettkanter.

Utrop: 55 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, nr 9, sterlingsilver, signerad, Lund 1964, mått 4,3x4,5 cm, vikt 14,7 g. (d)

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, barocka pärlor, ca 8,25-8,5 mm, äldre briljant- , baguette- och åttkantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W/VS-P, Frankrike, stift, snurrebussar i 18K vitguld, höjd 2,1 cm, vikt 12,2 g, några diamanter med skador och nagg.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

STRÖMDAHL, örhängen, 18K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, pärlor, turkoser, safirer, syntetiska rubiner, Stockholm 1950, stift/clips, höjd 4,4 cm, vikt 21,8 g, guldet har delvis oxiderat.

6 600 kr

Utrop: 6 800 kr

BROSCH, platina, gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, nål i 14K guld, längd 9 cm, vikt 19,1 g, flera diamanter med skador och nagg.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

CHOPARD, örhängen, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter 3,22 ctv, ca TW/VVS, certifikat, höjd 2,9 cm, vikt 8,8 g, stift/clips, originaletui.

Utrop: 88 000 kr