1 - 10 av 10
Just nu klubbas Pant online. Gå in här

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars

Klubbad för

MATSILVER, 47 delar, modell Rosenholm, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 8 kaffeskedar, 1 serveringssked, 1 serveringsgaffel, 1 såsslev, GAB, schatull, totalvikt 2059,3 g.

6 200 kr

Utrop: 6 800 kr

MAGNUS LJUNGQVIST, supkalk, silver, invändigt förgylld, Kristianstad 1801, höjd 11,5 cm, vikt 47,4 g, något sned, bucklor.

Utrop: 2 100 kr

GUSTAF HENRIK SIDVALL, bägare, silver, invändigt förgylld, Norrköping 1796, höjd 12 cm, vikt 90,9 g, mindre bucklor.

1 000 kr

Utrop: 850 kr

GEORG JENSEN, matsilver, Konge/Acorn, sterlingsilver, 42 delar, 8 matgafflar, 3 matknivar, 9 matskedar, 8 soppskedar, 6 teskedar, 4 kaffeskedar, 3 smörknivar, såsslev, Johan Rohde för George Jensen, Danmark, svensk importstämpel, i lindor.

13 200 kr

Utrop: 14 400 kr

550 kr

Utrop: 650 kr

Silver Vas

VAS, silver, Erik Löfman, MGAB, Uppsala, 1981, höjd 13 cm, vikt 299,7 g, handarbete.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

SKÅL, silver, genombrutet brätte, James Wakely & Frank Clarke Wheeler, London 1896-1897, diameter 22 cm, vikt 316 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

GLASSKEDAR, 6 st, silver, delvis förgyllda, V Jamin, Tyskland, längd 14 cm, vikr 149,2 g, etui.

Utrop: 1 200 kr

BESTICKSERVIS, 102 delar, silver, Tornedal, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar,12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 glasskedar, 6 smörknivar, 12 kaffeskedar, 3 serveringsskedar, 2 serveringsgafflar, såssked, soppslev, sillgaffel, ostkniv, osthyvel, tårtspade, kapsylöppnare, Person Aktiebolag C O, Haparanda 1970-tal, totalvikt 4558 g.

16 400 kr

Utrop: 12 400 kr

LJUSSTAKAR, silver, höjd 22 cm, fyllda bottnar, TH Marthinsen, Norge, gravyr.

Utrop: 2 000 kr