1 - 19 av 19

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 april

Klubbad för

CARL NYSTRÖM, ljusstakar, ett par, silver, dekor med hästar, Empir, Stockholm 1844, höjd 13 cm, lösa manschetter, fylld botten, lagning, bucklor.

1 900 kr

Utrop: 1 400 kr

BESTICKSERVIS, 86 delar, Rosenholm, silver, 8 bordsskedar, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 12 smörgåsgaffar, 12 smörgåsknivar, 6 dessertgafflar, 20 kaffeskedar, 12 mockaskedar, GAB, 1970-tal, vikt 2515,7 g.

Utrop: 8 500 kr

KARL ANDERSON, skål, silver, på kulfötter, Stockholm 1919, diameter 16,5 cm, vikt 281,5 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

BESTICKSERVIS, 24 delar, sterlingsilver, pärlemor, graverad dekor, 12 gafflar, 12 knivar, Frederick Elkington, Birmingham 1880, längd 17-20 cm, etuier.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

CHRISTOFFLE, ostknivar, 8 st, nysilver, art noveau, Gramont, Frankrike, vikt 413,6 g. gravyr.

500 kr

Utrop: 600 kr

Utrop: 2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

LARS ANDERS HAHNSTEDT, bägare, silver, konande, delvis förgylld, Uleåborg 1767, höjd 7,5 cm, vikt 48,1 g.

2 400 kr

Utrop: 1 400 kr

FISKBESTICK. 24 delar, silver, 12 fiskknivar, 12 fiskgaflar, Wilkens, Tyskland, längd 20-21 cm vikt 1182 g, monogram, schatull.

Utrop: 5 700 kr

TRANCHERBESTICK, 2 delar, silver, delvis förgyllda, empir-stil, svenska stämplar ca 1910, längd 27-31,5 cm, vikt 187,6 g, något slitage.

Utrop: 1 100 kr

BÄGARE, silver, sexkantig, rakt vidgande, vågbandsbårder, Tesi, Göteborg 1951, höjd 15,5 cm, vikt 238,9 g.

Utrop: 3 200 kr

SKÅL, silver, jugend, slät med två ciselerade linjer, CG Hallberg, Stockholm 1908, diameter 20,5 cm, höjd 13 cm, vikt 602,3 g.

Utrop: 6 600 kr

K ANDERSON, stop, silver, på kulfötter, lock, invändigt förgylld, Stockholm 1930, höjd 24 cm, vikt 1277,8 g, gravyr.

Utrop: 11 500 kr

MATSILVER, Cohr, silver, Gammeldansk, 130 delar, 12 matskedar, 12 matgafflar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 2 trancherbestick, 2 salladsbestick, 2 såsslevar, 2 uppläggningskedar.

22 000 kr

Utrop: 21 000 kr

SÅSSKÅL, på fat, silver, ovalt åttkantig, slät, Zaramella, Padova Italien ca 1900-talets mitt, totallängd 23,8 cm, höjd 9 cm, vikt 597,5 g.

Utrop: 6 000 kr

Silver Fat

SKÅLFAT, silver, ovalt, slät med bandstavsbrätte, CF Carlman, Stockholm 1939, längd 23,5 cm, bredd 15 cm, höjd 2,3 cm, vikt 304,3 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

SUPSKED, silver, delvis förgylld, åldermansranka, längd 15,2 cm, vikt 31,6 g, slitage, gravyr.

4 400 kr

Utrop: 1 600 kr

HINDRICH BÖÖK, supsked, silver, gotisk, Torshälla, verksam 1620-1658, längd 16 cm, vikt 41,8 g, bucklor, sprickor, lagning, gravyr.

6 100 kr

Utrop: 3 500 kr

RESEBESTICK, silver, G A Cedergren, Stockholm 1875-76, längd 17,5-22 cm, vikt 129,2 g, monogram, etui.

Utrop: 900 kr