1 - 10 av 10

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 maj

Klubbad för

LJUSSTAKAR, ett par, silver, tvåarmade, arbetad yta, Jugend, 1900-talets första hälft, svenska importstämplar, höjd 18 cm, vikt 471 g.

Utrop: 2 100 kr

S & M BENZEN. såspanna, silver, trähandtag, kontrollstämpel C F Heisse, Köpenhamn 1911, diameter 15 cm, vikt 236,8 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

CHAMPAGNEVISP, sterlingsilver, längd 8 cm, vikt 5,4 g, mindre buckla.

500 kr

Utrop: 600 kr

Silver Etui

ETUI för synålar, förgyllt silver, niello, Ryssland, höjd 9,2 cm, bredd 1,8 cm, vikt 39,7 g, slitage.

2 000 kr

Utrop: 1 000 kr

BESTICKSERVIS, 86 delar, Rosenholm, silver, 12 fiskknivar, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 8 bordsskedar, 12 bakelsegafflar, 12 eferrättsskedar, 12 efterrättsknivar, 12 efterrättsgafflar, tårtspade, såsslev, soppslev, 3 serveringsskedar, potatissked, osthyvel, GAB, Eskilstuna 2000-tal, etuier.

17 200 kr

Utrop: 13 800 kr

GEORG JENSEN, 12 kaffeskedar, Konge, silver, Danmark, efter 1945, längd 11,5 cm, vikt 178,7 g,

2 400 kr

Utrop: 2 800 kr

GEORG JENSEN. sockersked/tespade, Konge, silver, Danmark, 1933-1944, längd 10 cm, vikt 24,8 g.

1 000 kr

Utrop: 500 kr

GEORG JENSEN, skyslev, Konge, silver, Danmark 1933-1944, höjd 14 cm, vikt 25,3 g.

1 600 kr

Utrop: 1 200 kr

GEORGE JENSEN, salladsbestick, 2 delar, Konge, silver, Danmark, 1933-1944, längd 20 cm, vikt 139,3 g.

3 100 kr

Utrop: 1 400 kr

GLASSKEDAR, 6 st, silver, delvis förgyllda, V Jamin, Tyskland, längd 14 cm, vikr 149,2 g, etui.

Utrop: 1 100 kr