1 - 20 av 21
12 Gå till
Just nu klubbas Pant online. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 4 juni

Klubbad för

COCKTAILSKEDAR, 6 st, silver, med sugrör, troligen Japan, längd 22,5 cm, vikt 63,1 g, etui, borste för rengöring medföljer.

1 300 kr

Utrop: 460 kr

Silver Fat

FAT, silver, reliefdekor, hänklar, Tyskland, 19x27 cm, vikt 323,6 g.

1 500 kr

Utrop: 1 400 kr

SALTKAR, 2 st, silver, blå glasinsats, ovala, höjd 35 mm, bredd 40 mm, längd 52 mm, 2 st skedar som är delvis förgylld, totalvikt 140,6 g.

900 kr

Utrop: 450 kr

SUPSKED, silver, förgylld, V. Christensen, Köpenhamn 1897, längd 15,8 cm, vikt 65,9 g.

Utrop: 900 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, ciselerad kolonndekor, London 1778, höjd 12 cm, bredd 6,5 cm, längd 10,5 cm, svensk importstämpel, vikt 96,5 g, bucklor,

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

SALTKAR, silver, blått glas, genombruten, girlanger, höjd 10,5 cm, vikt 100,0 g.

Utrop: 350 kr

SALTKAR, silver, slät på fyra fötter, Barkers Brothers Ltd, Birmingham 1934, höjd 8 cm, svenska importstämplar, vikt 40,1 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

SALTKAR, silver, oval, blå glasinsats, lagergirlander, Berndt Johan Frodelius, Stockholm 1783, totalvikt 141,0 g, nagg och skada på glaset.

950 kr

Utrop: 900 kr

SALTKAR, silver, sked delvis förgylld, på 4 fötter, blå glasinsats, Barker Brothers Ltd, Birmingham 1935, höjd 30 mm, bredd 39 mm, längd 57 mm, svensk importstämpel, totalvikt 51,7 g.

Utrop: 350 kr

SALTKAR, silver, blå glasinsats, hänkel, Barker Brothers Ltd, Birmingham 1934, höjd 45 mm, bredd 40 mm, längd 85 mm, svenska importstämplar, totalvikt 72,9 g, gravyr på saltskeden.

475 kr

Utrop: 350 kr

KANDELABER, sterlingsilver, trearmad Tyskland, höjd 17 cm, vikt 385,3 g, fylld botten.

Utrop: 1 700 kr

KANDELABER, silver, 3-armad, GEWE, Malmö 1975, höjd 21 cm, vikt 558,3 g.

Utrop: 2 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, Tyskland, import Emil Möller, MAlmö 1940, höjd 20,5 cm, vikt 962 g, fylld botten, monogram, mindre bucklor.

Utrop: 2 400 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgyllda, Caneman & Wallen, Stockholm 1946, höjd 8,5-10 cm, vikt 307,9 g.

Utrop: 1 500 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, med hänklar, silver, förgylld insida, sexkantig form, GAB, Stockholm 1914, höjd 8,5 - 11 cm, total vikt 407 g, monogram, mindre buckla på sockerskålen.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

SKÅL, silver, kvadratisk rundad form, familj i reliefmotiv, Ture Jerkeman, Stockholm 1950, signerad, mått 13 x 13,5 cm, vikt 174,3 g,

Utrop: 850 kr

Silver Vas

ERIK RÅSTRÖM, vas, silver, förgylld insida, Råströms Silver- O Nysilverfabrik, Stockholm 1959, höjd 16 cm, vikt 364 g, gravyr.

Utrop: 1 700 kr

LJUSSTAKAR, silver, svagt konande, Mexico, höjd 7,5 cm, vikt 305,1 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

Silver Fat

FAT, med kulfötter, silver, blomdekor, diameter ca 31,5 cm, vikt 755,4 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

GEORG JENSEN, 6 st bordsskedar, Liljekonvalj, sterlingsilver, formgiven av Georg Jensen, Danmark 1915-1930, vikt 273,8 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr