1 - 17 av 17

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juni 2020

Klubbad för

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, Empire, kaskformad, NI Hagman, Sundsvall 1828, höjd 13,4 cm, vikt 91,2 g.

Utrop: 2 500 kr

SKÅL, silver, oval form, genombrutet brätte med rosor, på fyra kulfötter, höjd 2,5 cm, längd 11,2 cm, bredd 8 cm, GEWE, Malmö 1977, vikt 69,2 g.

Utrop: 650 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, liv med graverad blom- och bladdekor, Moskva 1880, höjd 10,5 cm, vikt 129,6 g.

Utrop: 2 600 kr

KARAFF, glas och silver, mynning och lock i silver med vågbandsdekor med invändig kork, höjd 26 cm, Erik Löfman, Markströms Uppsala 1964, signerad Strömbergshyttan, vikt 1110,0 g.

Utrop: 2 500 kr

ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, blom- och bladdekor i relief, höjd 16 cm, TESI, Götebog 1952, fyllda, vikt 703,4 g.

Utrop: 2 800 kr

2 st STRÖARE, silver, åttkantigt slätt liv, höjd 11,5 och 9 cm, W Hutton, Birmingham 1919, stämplad Hallberg 1920, total vikt 79,7 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

GEORG JENSEN, 6 årsskedar, förgyllt silver, en från 1976, tre från 1978, 2 från 1979, vikt totalt 269.6 g.

Utrop: 2 800 kr

4 st SKEDAR, silver, förgyllt blad med frukter och bär i hög relief, London 1824-37, längd 14,2-14,7 cm, vikt totalt 94,3 g.

Utrop: 950 kr

SEDELKLÄMMA, sterlingsilver, dollartecken, längd 5,5 cm, vikt 13,5 g.

300 kr

Utrop: 300 kr

425 kr

Utrop: 300 kr

BESTICK, sterlingsilver, ostbestick i form av en mus, höjd 4 cm, vikt 15,7 g.

Utrop: 300 kr

SALTSKED, sterlingsilver, fisk, längd 5 cm, vikt 6,1 g.

Utrop: 175 kr

DOSA, sterlingsilver, emalj, hundhuvud, rund diameter 27 mm, vikt 15,7 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

DOSA, sterlingsilver, nallebjörn, mått 30 x 20 mm, höjd 30 mm, vikt 14,6 g.

475 kr

Utrop: 450 kr

Utrop: 2 000 kr

950 kr

Utrop: 1 100 kr

SALTKAR, silver, glasinsats, empirestil, Frankrike, omkring 1900, höjd 4,5 cm, 6,5x4 cm, spricka vid fot och mynning på ena saltkaret, sked medföljer.

Utrop: 1 600 kr