1 - 20 av 292
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(L)/VS1, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1947, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, diamanten har nagg och naturaler på rondisten samt inverterad natural på paviljongen.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS, Roland Lantz, Stockholm 1964, stl 19,25 mm, vikt 3,5 g, en klo är sned.

8 800 kr

Utrop: 9 000 kr

W.A. BOLIN, ring, 18K guld, cabochonslipad smaragd, 66 briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, Stockholm 1984, vikt 10 g, smaragden är skadad, några diamanter är skadade.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS1, stl 17 mm, vikt 7,4 g.

9 500 kr

Utrop: 10 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, droppformade odlade sötvattenspärlor ca 10,60-10-80 mm, briljanter 0,82 ctv, ca W/VS-SI, längd ca 2 cm, vikt 10,1 g.

13 000 kr

Utrop: 14 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, delfin, briljanter 1,11 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd kedja 42 cm, längd hänge 3,5 cm, vikt 11,2 g.

Utrop: 14 600 kr

RING, 18K guld, ovalslipad diamant enligt gravyr 0,31 ct TW/VS, 14 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,12 ctv, Alcena, stl 15,5 mm, vikt 2,6 g, gravyr.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 blå safirer, 294 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,4 g.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca Cr(J)/P1, Stockholm 1968, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g, inneslutning når ytan vid rondisten.

Utrop: 13 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g, nagg på kulett och inverterad natural på rondisten.

RING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 4 600 kr

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, stift, höjd 22 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, vikt 4,4 g, några stenar med nagg.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 14K guld, safir, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g. safiren med nagg och slitage.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 14K guld, snidad korall, stl 17,75 mm, vikt 10,7 g.

Utrop: 3 600 kr

HÄNGE, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 5,6 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitugld, 92 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-Cr/VS, stift, höjd 25 mm, vikt 9 g.

4 700 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, 20 rubiner ca 0,83 ctv, 20 briljanter ca 0,60 ctv ca TCr(I))/P, stl 17 mm, vikt 8,1 g, ringen är i behov av omrodinering.

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter 1,71 ctv, ca W(H)/SI, längd 3 cm, vikt 9,5 g.

Utrop: 15 400 kr