1 - 17 av 17

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni

Klubbad för

SALTKAR, ett par, silver, empire stil, på kulfötter med genombruten kant, blå glasinsats, Hagström & Lundqvist, Falun 1898, höjd 8 cm, bredd 5,4 cm, längd 12,2 cm, omaka saltskedar i nysilver.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

BESTICKSERVIS, Rosenholm, silver, 36 delar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, GAB, Eskilstuna 1970-1989, totalvikt 1681,1 g.

4 600 kr

Utrop: 4 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, oktagonalt kolonnskaft, Eric Löfman, Mema, Eskilstuna 1999, höjd 25 cm, fyllda bottnar, totalvikt 1327,8 g.

Utrop: 6 500 kr

Silver Kaffeservis

SOCKERSKRIN, silver, blomdekor, på fyra fötter, Samuel Hayne & Dudley Cater, London 1840, höjd 15 cm, längd 11,5 cm, bredd 9,7 cm, vikt 419,5 g, nyckel saknas.

2 500 kr

Utrop: 2 300 kr

SOCKERSKÅL, silver, papegojknopp, på tre kulfötter, höjd 25,5 cm, stämplad CW Troselius, Stockholm 1826, vikt 562,0 g.

Utrop: 6 800 kr

DAVID ANDERSEN, skål, silver, Jugend, oval på fyra fötter, längd 34 cm, bredd 21 cm, höjd 7 cm, David Andersen, Oslo 1919, vikt 523,5 g.

Utrop: 5 400 kr

SALTKAR, 4 st, silver, bakelit, Erik Pihlgren för GAB, Stockholm 1936, monogram, höjd 1,5 cm, diameter 5,8 cm.

Utrop: 2 200 kr

BONBONJÄR, silver, välvt lock med lockknopp, graverad växtdekor, Argenta, Stockholm 1949, höjd 7,7 cm, diameter 11,2 cm, vikt 153,7 g.

Utrop: 1 600 kr

EN NATTLJUSSTAKE, silver, med hänkel, GT Folcker, Stockholm 1838, höjd 5,5 cm, vikt 103,7 g.

Utrop: 2 000 kr

BÄGARE, silver, vidgande liv med lodräta reliefåsar, GAB, Stockholm 1928, höjd 15 cm, vikt 160 g.

Utrop: 1 600 kr

ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, Jugend, hamrad yta, CG Hallberg, Stockholm 1927, höjd 18 cm, fyllda, vikt 1019,1 g.

Utrop: 3 600 kr

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, CP Modin, Sundsvall 1791, graverat liv, höjd 19 cm, vikt 377,4 g.

Utrop: 9 500 kr

SOCKERRUSKA, silver, Empire, bukig form med dekor i relief, fågelknopp, Köpenhamn 1910, höjd 16 cm, vikt 123,3 g.

Utrop: 2 000 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, oval på fyra fötter, bladdekorerad hänkel, höjd 10 cm, längd 16,5 cm, svensk import, ca 1900-talets första hälft, vikt 218,9 g.

Utrop: 2 000 kr

LOCKPOKAL, silver, invändigt förgylld, slät, kotteknopp med bladkrans, CG Hallberg, Stockholm 1913, höjd 22 cm, diameter 8 cm, vikt 202,1 g.

Utrop: 3 100 kr

ANTECKNINGSTAVLA, silver, bakstycke i trä med ställ, Portugal ca 1950-tal, mått 14,1 x 10,8 cm,

Utrop: 1 600 kr

Utrop: 2 000 kr