1 - 20 av 311
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 2020

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(L)/VS1, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1947, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, diamanten har nagg och naturaler på rondisten samt inverterad natural på paviljongen.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS, Roland Lantz, Stockholm 1964, stl 19,25 mm, vikt 3,5 g, en klo är sned.

8 800 kr

Utrop: 9 000 kr

W.A. BOLIN, ring, 18K guld, cabochonslipad smaragd, 66 briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, Stockholm 1984, vikt 10 g, smaragden är skadad, några diamanter är skadade.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS1, stl 17 mm, vikt 7,4 g.

9 500 kr

Utrop: 10 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, droppformade odlade sötvattenspärlor ca 10,60-10-80 mm, briljanter 0,82 ctv, ca W/VS-SI, längd ca 2 cm, vikt 10,1 g.

13 000 kr

Utrop: 14 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, delfin, briljanter 1,11 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd kedja 42 cm, längd hänge 3,5 cm, vikt 11,2 g.

Utrop: 14 600 kr

RING, 18K guld, ovalslipad diamant enligt gravyr 0,31 ct TW/VS, 14 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,12 ctv, Alcena, stl 15,5 mm, vikt 2,6 g, gravyr.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 blå safirer, 294 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,4 g.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

SALTKAR, ett par, silver, empire stil, på kulfötter med genombruten kant, blå glasinsats, Hagström & Lundqvist, Falun 1898, höjd 8 cm, bredd 5,4 cm, längd 12,2 cm, omaka saltskedar i nysilver.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca Cr(J)/P1, Stockholm 1968, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g, inneslutning når ytan vid rondisten.

Utrop: 13 400 kr

BESTICKSERVIS, Rosenholm, silver, 36 delar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, GAB, Eskilstuna 1970-1989, totalvikt 1681,1 g.

4 600 kr

Utrop: 4 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g, nagg på kulett och inverterad natural på rondisten.

LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, oktagonalt kolonnskaft, Eric Löfman, Mema, Eskilstuna 1999, höjd 25 cm, fyllda bottnar, totalvikt 1327,8 g.

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 4 600 kr

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, stift, höjd 22 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, vikt 4,4 g, några stenar med nagg.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 14K guld, safir, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g. safiren med nagg och slitage.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 14K guld, snidad korall, stl 17,75 mm, vikt 10,7 g.

Utrop: 3 600 kr

HÄNGE, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 5,6 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr