1 - 20 av 23
12 Gå till
Just nu klubbas Pant online. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti

Klubbad för

Silver Vas

VAS, sterlingsilver, på rund fot, höjd 18 cm, fylld botten, vikt 83,9 g, buckla.

400 kr

Utrop: 450 kr

SKRIN, silver, oktagonformad, lock med knopp i form av lejon, Johan Färngren, Stockholm 1928, mått 90 x 81 x 51 mm, vikt 205 g.

4 200 kr

Utrop: 1 300 kr

SALT OCH PEPPARKAR, silver, på 4 tassar, höjd 10 cm, svenska importstämplar, vikt 103,9 g, buckla.

600 kr

Utrop: 700 kr

Silver Kaffeservis

SOCKERSKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgyllda Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1954, totalvikt 112,4 g.

Utrop: 800 kr

Silver Fat

FAT, silver, rektangulärt, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1954, längd 22,2 cm, bredd 9,9 cm, höjd 1,2 cm, vikt 122,4 g.

800 kr

Utrop: 800 kr

DOSA, sterlingsilver, hjärta, storlek 2,5 x 3 cm, vikt 10,7 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

Silver Vas

VAS, silver, hamrad yta, vidgande, höjd 11,5 cm, vikt 144,3 g.

Utrop: 1 100 kr

SALTSKED, sterlingsilver, fisk, längd 5 cm, vikt 6,1 g.

275 kr

Utrop: 175 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, Empire, kaskformad, NI Hagman, Sundsvall 1828, höjd 13,4 cm, vikt 91,2 g.

Utrop: 2 500 kr

SALTKAR, silver, glasinsats, empirestil, Frankrike, omkring 1900, höjd 4,5 cm, 6,5x4 cm, spricka vid fot och mynning på ena saltkaret, sked medföljer.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, Eric Löfman, Mema, Lidköping 1996, höjd 17 cm, fyllda bottnar, vikt 475,2 g, gravyr vid foten.

1 500 kr

Utrop: 1 100 kr

SALTKAR, silver, sked delvis förgylld, på 4 fötter, blå glasinsats, Barker Brothers Ltd, Birmingham 1935, höjd 30 mm, bredd 39 mm, längd 57 mm, svensk importstämpel, totalvikt 51,7 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

SALTKAR, silver, blått glas, genombruten, girlanger, höjd 10,5 cm, vikt 100,0 g.

375 kr

Utrop: 350 kr

SUPSKED, silver, förgylld, V. Christensen, Köpenhamn 1897, längd 15,8 cm, vikt 65,9 g.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

BORSTE, silver, graverad samemotiv, Gustaf Robert Lindbäck, Nederkalix 1911, silvervikt 54,8 g.

Utrop: 600 kr

TÅRTSPADE, uppläggningssked, sockertång och kaffesked, silver, graverade samemotiv, vikt 154,8 g, kaffeskeden är graverad med ett M.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Utrop: 350 kr

Silver Plunta

PLUNTA, sterling silver, importstämplar, ca 9,5×15 mm, vikt 201,4 g.

2 000 kr

Utrop: 1 600 kr

PYETR LOSKUTOV bägare, silver, Moskva, 1852, höjd 7 cm, vikt 68,0 g, dekor, spår av förgyllning, bucklor.

800 kr

Utrop: 700 kr

2 LJUSSTAKAR, sterling silver, fyllda, höjd 9 cm, Birmingham, 1994, vikt 364,1 g, bucklor.

Utrop: 450 kr