161 - 180 av 186
1...8910 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 8 augusti 2020

Klubbad för

CERTINA, damur, 23 mm, Cal 13-22, Boett nr. 800.6686.68, 18K guld, manuell, safirglas, formverk, integrerad originallänk, längd 170-175 mm, totalvikt 45,5 gram, ca 1975.

Utrop: 17 000 kr

CERTINA, damur, 18 x 18 (23) mm, Cal 13-21, Serie nr. 988280, Boett nr. 0409.041, 14K guld, manuell, safirglas, formverk, läderband, originalspänne i doublé, ca 1973.

1 900 kr

Utrop: 1 800 kr

OMEGA, Seamaster Professional (600m/2000ft), Planet Ocean 600 M, Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 81680567, Serie nr. 81680567, PIC nr. 2908.50.91, Ref nr. SU 168.1652, Boett nr. 168.1652, herrur, 45,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, skadad urtavla, heliumventil, gummiband, originalspänne, ca 2007.

16 200 kr

Utrop: 16 000 kr

TAG HEUER, Monaco, Cal 6 (ETA 2895-2) Serie nr. REG8079, Ref nr. WW2114.FC6215, damur, 37 x 37 (43) mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), liten sekundvisare, datum, pärlemorurtavla med diamanter (13 st. 8/8), briljantkrans (26 st. TW/VVS, ca 0,78 ctv), glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. FC 5028-F-F3, ca 2010.

14 400 kr

Utrop: 13 000 kr

LONGINES, La Grande Classique, Serie nr. 32718087, Ref nr. L4.241.0.12.6, damur, 24 mm, stål, quartz, safirglas, briljantkrans (48 st, TW/VVS, 0,48 ctv), originallänk, viklås, cert, maj 2004, box, ytterkartong.

6 100 kr

Utrop: 6 500 kr

OMEGA, Jubilee, herrur, 18K quartz, safirglas (nagg) gravyr, böjt bandhorn, läderband, ca 1992. OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr. 53404113, PIC nr. 7910.11.01, Ref nr. BA 196.750, Boett nr. 196.750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), datum, gravyr, böjt bandhorn, läderband, ca 1992.

4 000 kr

Utrop: 3 900 kr

OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 20961091, Ref nr. CD 168.0005, Boett nr. 168.005 (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett (se bilder), OBS: observatorie i guld saknas, ca 1963.

5 100 kr

Utrop: 1 300 kr

LONGINES, damur, 21 x 18 mm, Cal 5602, Serie nr. 53296783, Boett nr. 187091987, 18K guld, manuell, safirglas, formverk, integrerad originallänk, längd 170-175 mm, totalvikt 54,9 gram, ca 1975.

Utrop: 22 000 kr

Klockor Baume&Mer

BAUME & MERCIER, Geneve, "Base 1000", Cal Landeron 48, Boett nr. 2987A / 645, kronograf, herrur, 35,5 mm, doublé (skadad), manuell, plexiglas, renoverad/omluminerad urtavla/visare, defekt, läderband, ca 1955.

3 300 kr

Utrop: 2 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss Made T), Ref nr. 67194, Serie nr. E533511, Cal 2130, Verk nr. 1648610, Boett nr. 67000, damur, 25 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (repor/nagg), diamanturtavla (11 st. 8/8), skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510 D-P6/591 B, cert, december 1992, box, ytterkartong.

Utrop: 22 000 kr

OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, Cal 504, Serie nr. 17071150, Ref nr. KO 2943, Boett nr. 2943 6 SC, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad boett (se bild), läderband, ca 1959.

5 900 kr

Utrop: 3 200 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 16279614, Ref nr. KO 2938, Boett nr. 2938-2 SC, herrur, 36 mm, guld på stål, manuell, plexiglas (skadat), gravyr, ca 1958, metallänk ej original.

4 200 kr

Utrop: 2 200 kr

BREITLING, Chronomat 44, "Tachymetre", Chronometre, Cal B01, Verk nr. 3105582, Serie nr. 3105582, Ref nr. IB0110, Boett nr. 3611B4, kronograf, herrur, 44 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk i stål, viklås, Ref nr. C2212/375 A, cert, oktober 2012, box, ytterkartong.

Utrop: 35 000 kr

OMEGA, De Ville, Prestige, Cal 1532, Serie nr. 58122780, PIC nr. 4610.31.02, Ref nr. BA 196.1050, Boett nr. 1961050, herrur, 34,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, ca 2002.

7 600 kr

Utrop: 7 700 kr

INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 31 mm, Cal 62, Serie nr. 1136755, Boett nr. 1145735, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, böjda bandhorn, läderband, ca 1947.

2 700 kr

Utrop: 2 900 kr

INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 34,5 mm, Cal 89 (Inca), Serie nr. 1331807, Boett nr. 1324922, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1954, metallänk ej original.

4 000 kr

Utrop: 4 200 kr

TISSOT, PR-516 (SwissTMade <25 MC), Cal 784-2, Serie nr. 14365227, Boett nr. 44622-6X herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, NATO-band, ca 1972.

2 200 kr

Utrop: 1 800 kr

SABINA, herrur, 37 mm, Cal ETA 2472, Boett nr. 4296, stål, automatisk, plexiglas, datum, NATO-band, ca 1970.

2 000 kr

Utrop: 1 600 kr

Klockor Oris

ORIS, ProDivers Chronograph (1000m/100Bar), Cal 774 (SW 500), Serie nr. 3408297, Ref nr. 01.774.7683.7154-Set, kronograf, herrur, 51 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 8 26 75PEB, integrerat gummiband, cert, oktober 2016, box, ytterkartong.

Utrop: 15 600 kr

Klockor Corum

CORUM, Admiral´s Cup, GMT44, Cal ETA 2893-2 (V8DL3), Ref nr. 383.330.20/V701 AN12, Boett nr. 2238882 (01.055, DFA/A 9040), herrur, 48,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, OBS: längd 170 mm, cert, september 2011, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0334/2000).

Utrop: 19 800 kr