1 - 15 av 15

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 september

Klubbad för

Silver Vas

VAS, sterlingsilver, London 1889, längd 16 cm, vikt 269,6 g, fylld fot, bucklor på foten.

475 kr

Utrop: 450 kr

2 BÄGARE, sterling silver, förgylld dekor, höjd 8 cm, vikt 160,5 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

GEORG JENSEN, årssked, förgyllt sterling silver, emaljerad blomma, 1974, längd 15 cm, vikt 45,5 g, originalask.

Utrop: 500 kr

SALTKAR, ett par, silver, glasinsats, Fransk kontrollstämpel, höjd 4,5 cm, 7,4x4 cm, mindre buckla, mindre nagg på glas, sked medföljer.

Utrop: 1 800 kr

2 SALTSKEDAR, sterlingsilver, engelska stämplar, längd 6,5 cm, vikt 7,1 g.

350 kr

Utrop: 200 kr

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Uppsala, MEMA, Enköping 1988, signerade Löfman, längd 11 cm, vikt 174,6 g.

Utrop: 1 400 kr

COASTERS, 4 st, bakelit, silver, T Wendt, Helsingborg 1942, diameter 72 mm, vikt 162,4 g.

550 kr

Utrop: 600 kr

Silver Vas

OLAF GUNNAR HJERTZELL, vas, silver, glas, för Strömbergs, numrerad B316, höjd 8,7 cm.

500 kr

Utrop: 350 kr

DOSA, sterlingsilver, emalj, hjort, diameter 2,7 cm, vikt 14,6 g.

Utrop: 450 kr

SERVETTKROK, sterlingsilver, markasiter, nallebjörn, längd 5,5 cm, vikt 14,4 g.

300 kr

Utrop: 250 kr

OSTBESTICK, sterlingsilver, ko, höjd 4,5 cm, vikt 22,8 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

RAM, sterlingsilver, plats för två fotografier, storlek 3,8 x 3 cm, vikt 17,0 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

PENNTOPP, sterlingsilver, dekoration till penna, hare, längd 4 cm, vikt 5,1 g.

225 kr

Utrop: 250 kr

RAM, silver, blomstermönster, plats för två fotografier, engelska stämplar, storlek 10 x 7 cm.

375 kr

Utrop: 350 kr

MOCCASKEDAR, 12 st, förgyllt sterlingsilver, emalj, TH Marthinsen, Norge, längd 10 cm, vikt 95,6 g, etui.

Utrop: 900 kr