181 - 200 av 236
1...9101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020

Klubbad för

HÄNGE MED KEDJA, 14K guld/silver, kuddslipad obehandlad safir ca 10,00 ct, naturlig saltvattenspärla ca 11,2x8,1 mm, GCS certifikat 80273-13, gammal- och rosenslipade diamanter, höjd 80 mm, kedja i platina/15K guld, längd 42 cm, safiren har små nagg och några diamanter har nagg och skador, etui.

Utrop: 130 000 kr

CARTIER, ring, La Dona, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, referensnummer OI 1610, stl 57 (18,25 mm), vikt 22,4 g.

42 000 kr

Utrop: 46 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, platina/18K guld, ovalslipad safir ca 0,55 ct, äldre briljant - och åttkantslipade diamanter, ca 1,26 ctv, ca TW-W/VS, längd 46 cm, vikt 8,1 g.

Utrop: 13 600 kr

Silver Etui

ETUI, silver, polykrom emalj, naken kvinna, Louis Kuppenheim, Tyskland, Pforzheim, 1900-talets första hälft, 10,5x8 cm, vikt 160,8 g, mindre repor och liten skada på emalj.

Utrop: 4 600 kr

RING, platina, ovalslipad ljusblå akvamarin ca 3,18 ct, 36 gammal- äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, några diamanter har nagg och skador.

18 000 kr

Utrop: 18 000 kr

CARTIER, ring, platina, odlad southsea pärla ca 13 mm, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, signerad, numrerad 860206, franska stämplar, stl 52 (16,5 mm), vikt 8,5 g.

Utrop: 85 000 kr

RING, platina, kuddslipad obehandlad safir 5,82 ct, GCS certifikat 5777-7706, 16 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca River-TW/VS, fransk stämpel, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 114 000 kr

TRESTENSRING, platina, smaragdslipad colombiansk smaragd 1,08 ct, GCS certifikat 77116-24, minor clarity enhancment, äldre briljantslipad diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, smaragden och diamanterna har små nagg vid rondisten.

Utrop: 50 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld/platina, gammal och rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, antik, omkring 1900, 40x30 mm, vikt 9,8 g, etui.

Utrop: 35 000 kr

SOCKERTÅNG, silver, Ryssland, St Petersburg 1896-1908, troligen Jorgen Allenius, längd 13 cm, vikt 54,4 g.

Utrop: 2 300 kr

KARAMELLSKÅL, silver, kristallglas, hänkel, Ryssland, omkring 1900, diameter 10,5 cm, vikt 403,4 g, gravyr.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

BROSCH, 18K guld/platina, odlad South Seapärla ca 12,3x11 mm, gammal och rosenslipade diamanter, 33x39 mm, vikt 8,4 g.

Utrop: 13 000 kr

ALMANACKA, förgylld metall, dekor i relief, pärlemor, antik, mått 9,5x6,5 cm, pennhållare 18K guld, Ludvig Sturm, Stockholm 1824, vikt totalt 101,2 g, slitage på baksida, sprickor i metall.

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, odlade southsea pärlor ca 12x11 mm, 86 baguette- trapet- navett- och briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca River-TCr/VVS-VS, höjd 57 mm, vikt 20 g, clips, etui, pärlorna är avtagbara, några trapett- och baguetteslipade diamanter har nagg och skador.

Utrop: 40 000 kr

GAVELLO, örhängen, 18K vitguld, opaka safirer, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, Italien, höjd 78 mm, vikt 28,7 g, clips.

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 14K guld, 51 carréslipade safirer ca 11,00 ctv, längd 17,5 cm, vikt 19,2 g, några safierer har nagg och slitna fasettkanter. ARMBAND, 18K guld, 55 carréslipade rubiner ca 11,00 ctv, längd 17,5 cm, vikt 19,3 g, några rubiner har nagg, etui.

Utrop: 64 000 kr

RING, 18K guld/platina, 5 opaler, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, en diamant med skada på rondist, svaga fattningar.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K guld, 3 rubiner ca 0,63 ctv, rosenstenar, London, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, svaga fattningar.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K guld, 3 safirer ca 0,55 ctv, 4 antikslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17,5+ mm, vikt 3,2 g, en diamant skadad, svaga fattningar.

Utrop: 5 700 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/platina, obehandlad rosa safir ca 0,76 ct, GCS certifikat 80236-01, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS.SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, safir med nagg, två diamanter skadade, några diamanter med nagg, svaga fattningar.

Utrop: 25 000 kr