201 - 220 av 236
1...101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020

Klubbad för

RING, platina/14K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 6,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g.

14 000 kr

Utrop: 15 400 kr

Utrop: 13 000 kr

BVLGARI, armring,18K guld, cabochonslipad rubin ca 3,3 ct, 51 x 41 mm, vikt 51,5 g, rubinen har inneslutningar som når ytan samt nagg.

Utrop: 48 000 kr

G A HALLBERG, tårtspade, silver, Stockholm 1916, längd 27,5 cm, vikt 111,7 g.

Utrop: 2 000 kr

ANDERS HILDÉN, sockertång, silver, genombruten, Finland, Brahestad 1792, längd 17,5 cm, vikt 54,2 g, monogram.

Utrop: 1 700 kr

RING, platina, obehandlad safir ca 3,50 ct, certifikat, åttkant - och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,75 mm., vikt 4,2 g, safiren med nagg.

Utrop: 62 000 kr

RING, 18K guld, 6 ovalslipade rubiner ca 1,20 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, två diamanter skadade.

Utrop: 7 700 kr

TRESTENSRING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 4,3 g, en diamant med nagg på rondist.

33 000 kr

Utrop: 36 000 kr

TRESTENSRING, 14K vitguld, carréslipad smaragd ca 1,27 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, smaragd med små nagg samt inneslutning som når ytan.

Utrop: 23 000 kr

GARNITYR, collier, örhängen, hårsmycke, gulmetall, cabochonslipat glas, antikt, 1800 - tal, längd 37 cm, örhängets höjd 81 mm, skruvmekanism, tennlödning, originaletui.

8 000 kr

Utrop: 3 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 4,73 ct, ca Ca(M)/VVS2, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 260 000 kr

ARMRING, 14K guld/silver, gammal - och rosenslipade diamanter ca 1,40 ctv, antik, säkerhetskedja, 58 x 49 mm, vikt 13,5 g, två diamanter med skada.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

W:A BOLIN, brosch, platina, cabochonslipad rubin ca 3,50 ct, briljant - , dropp - och baguetteslipade diamanter ca 3,53 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 48 mm, vikt 10,1 g, rubinen har inneslutningar som når ytan och nagg, en diamant med skada.

Utrop: 29 000 kr

BROSCH, värja, 14K guld, heliotrop, jaspis, längd 10 cm, vikt 18,6 g, skada på heliotrop.

Utrop: 2 800 kr

RING, platina, ovalslipad safir ca 3,00 ct, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 38 000 kr

RING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 9 000 kr

Utrop: 3 200 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld/silver, troligen orientaliska pärlor, gammal- och rosenslipade diamanter, antik, mått 29x26 mm, vikt 8,1 g, senare nål och ögla i 18K guld, några diamanter har nagg och skador.

9 600 kr

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, platina/palladium, gammal- och rosenslipade diamanter ca 3,50 ctv, längd 17,5 cm, vikt 15,9 g, lås i platina och 18K vitguld, säkerhetskedja i platina, saknar fästet för säkerhetsögla, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K guld/platina, ovalslipad safir ca 6,50 ct, troligen obehandlad, gammalslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, några diamanter har skador och nagg, safiren har nagg och slitna fasettkanter.

49 000 kr

Utrop: 20 000 kr