121 - 140 av 236
1...678...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020

Klubbad för

ARMBAND, 18K vitguld, 15 äldre briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS-SI, Dahlgren & Co, Malmö 1932, säkerhetskedja, längd 18,5 cm, vikt 7,7 g.

7 700 kr

Utrop: 6 200 kr

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, gammalslipade diamanter ca 4,30 ctv, ca LY/SI, höjd 10 mm vikt 3,3 g, en diamant med skador på rondist/krona, en diamant med nagg på kronan.

67 000 kr

Utrop: 40 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalfasetterad smaragd ca 1,30 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VVS, Bo Almén, Stockholm 2000, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, smaragden har en mindre skada.

Utrop: 11 000 kr

FABERGÈ, collier, 18K guld, grön emalj, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, Victor Mayer, nr 42/300, längd 47 cm, vikt 27,8 g, originaletui och certifikat.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

TIFFANY & CO, brosch, 18K guld, smaragd, lejon, Germany, mått 50 x 25 mm, vikt 23,3 g.

43 000 kr

Utrop: 16 000 kr

TIFFANY & CO, collier, 18K guld, signerad T&Co, Italy 2002, längd 40 cm, vikt 64,6 g, originaletui.

Utrop: 33 000 kr

PAUL MORELLI, collier, 18K guld/vitguld, 54 briljant - och 12 baguetteslipade diamanter ca 0,45 ctv, längd 56 cm, vikt 13,4 g, originaletui.

16 200 kr

Utrop: 17 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, armband, 18K guld, emalj, rosenslipade diamanter, Stockholm 1847, justerbar längd ca 16-20 cm, vikt 24,2 g, etui, lagningar.

27 500 kr

Utrop: 14 000 kr

ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K guld, ovalslipad obehandlad safir ca 3,80 ct, GCS certifikat 80277-21, längd 42 cm, vikt 9,2 g.

32 000 kr

Utrop: 31 000 kr

RING, 18K vitguld, obehandlad blå safir ca 2,23 ct, DSEF Test Report KSB4868, 10 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 10,4 g.

Utrop: 34 500 kr

RING, 18K vitguld, 17 navetteslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 32 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 navetteslipade diamanter ca 5,40 ctv, ca TW-TCa(F-K)/VS, stift/clips, vikt 8,3 g.

41 000 kr

Utrop: 47 000 kr

ARMBAND, 18K guld, berlock med hårgömma, svensk importstämpel, Franska stämplar, antik, längd ca 17 cm, säkerhetskedja, vikt 38,6 g, etui.

21 000 kr

Utrop: 20 000 kr

KERN, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,05 ct, River(E)/VVS1, GIA certifikat 6351516215, 8 blå safirer ca 4,00 ctv, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 84 000 kr

ARMBAND, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca TW-W(F-H)/SI1-SI2, övriga diamanter ca 20,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 17 cm, vikt 89,0 g, en av de större diamanterna med mindre nagg på rondisten samt en av de andra större diamanterna med mindre repa på kronan, en diamant med skador, i övrigt några få enstaka nagg.

Utrop: 440 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca TW-TCa(F-L)/VS-P, Viktoriansk, sent 1800-tal, går att dela upp i två delar, varav den mindre kan användas som hänge, mittdel går att skruva loss, 7x6 cm, vikt 25,6 g, ett fåtal diamanter med skador, ett större antal med mindre skador och nagg.

54 000 kr

Utrop: 62 000 kr

ARMRING, 18K guld/vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VVS-VS, innermått 6x5 cm, vikt 42,8 g, en diamant med skada, en diamant med mindre skada på kuletten.

Utrop: 73 000 kr

ARMBAND, platina, 42 baguetteslipade diamanter samt 110 briljantslipade diamanter ca 19,00 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 36,0 g.

Utrop: 165 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 1,08 ct, River(E)/VVS2, GIA Diamond Dossier 5191904575, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, en av de baguetteslipade diamanterna med skada.

Utrop: 82 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, gammal- samt rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, Art Deco, längd 5,5 cm, vikt 8,1 g, den största diamanten med större nagg på kronan, i övrigt ett fåtal av de minsta diamanterna med skador och nagg.

19 200 kr

Utrop: 21 500 kr