221 - 236 av 236
1...101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020

Klubbad för

EBBA BRAHE, armring, sterlingsilver/14K guld, rosenslipade diamanter, stl 5,8x5,8 cm, vikt 41,2 g, saknar två diamanter, originaletui.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, snidad bergkristall, 24 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/VS-SI, mått 43x36 mm, vikt 15,0 g, bergkristallen har nagg, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 6 500 kr

REY URBAN, ring, 18K vitguld, 37 briljant-, gammal- samt åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, Stockholm 1955, stl 16,25 mm, vikt 11,6 g, flera diamanter med skador och nagg. (d)

Utrop: 19 000 kr

ÖRHÄNGEN, ca 16K guld, folierade topaser, orientaliska pärlor, höjd 17,5 mm, vikt 7,5 g, senare skruvlås i 18K guld.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

ALDO GARAVELLI, brosch, 18K guld/vitguld, fåglar, emalj, rubiner, Italien, mått 60x30 mm, vikt 10,8 g, rubinerna har nagg.

Utrop: 6 200 kr

HUGO STRÖMDAHL, platina, cabochonslipad smaragd ca 8,00 ct, swisslipade diamanter ca 0,10 ctv, Stockholm 1937, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, ena diamanten har liten skada.

15 400 kr

Utrop: 8 000 kr

C.F. CARLMAN, 18K guld/vitguld, ametister, odlade pärlor ca 4,2 mm, antikslipade och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, Stocholm 1954, höjd 45 mm, skruvlås, ametisterna har nagg, några diamanter har nagg och skador, originaletui.

6 000 kr

Utrop: 7 000 kr

W A BOLIN, brosch, platina, rubiner, safirer och smaragder, antikslipade diamanter ca 1,50 ctv, Stockholm 1957, 30x30 mm, vikt 8,7 g, en rubin skadad, några stenar med nagg.

Utrop: 27 000 kr

BROSCH, 14K guld/platina, carréslipade safirer, gammal- och rosenslipade diamanter, omkring 1900, fransk kontrollstämpel, 65x22 mm, vikt 9,0 g. några safirer och diamanter med skador och nagg.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

TIFFANY & CO, armring, Tiffany T, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, 4,5x5,5 cm, vikt 8,5 g., slitage.

14 400 kr

Utrop: 13 800 kr

VAN CLEEF & ARPELS, armband, Vintage Alhambra, 18K vitguld, pärlemor, refnr JE439253, längd 18 cm, vikt 12,2 g.

26 500 kr

Utrop: 18 000 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, refnr AGT072, stl 17, vikt 32,5 g, certifikat, skruvmejsel, etui, ytterask.

102 000 kr

Utrop: 73 000 kr

Smycken Nål

GUSTAF MÖLLENBORG, nål, 18K guld, troligen flodpärla, Stockholm 1923, längd 65 mm, vikt 4,0 g, nål något sned, etui.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18k guld, troligen obehamdlad ovalslipad safir ca 2,00 ct, gammalslipade diamanter ca 0,28 ctv, L Nilsson, Malmö 1953, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g, safir med nagg på kulett samt något slitna fasettkanter.

Utrop: 26 000 kr

RING, 18K vitguld, stjärnsafir ca 13,00 ct, Malmö 1962, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 38 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld/platina, cabochonslipad safir ca 13,4 ct, gammal- och rosenslipade diamanter, höjd 45 mm, kedja i 18K vitguld, längd 44 cm, vikt 9,2 g, sprickor i guldet, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 45 000 kr