21 - 40 av 236
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020

Klubbad för

DE AMBROSI, ring, Blomma, 18K guld, citrin, briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca River-TW/ VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 26,7 g.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, stl 18, före 2011, vikt 34,2 g, slitage.

32 500 kr

Utrop: 32 000 kr

RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 3,32 ct, ca Cr(J)/P1, 2 trapetslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, diamanten med natural på rondisten, ena trapetslipade diamanten har en skada.

136 000 kr

Utrop: 70 000 kr

SYSKONRING, platina, äldre briljantslipade diamanter 1,86 ctv enligt gravyr, ca TCr-Cr(I-J)/SI2-P1, G. Dahlgren & Co, Malmö 1947, stl 18,5 mm, vikt 5,4 g.

44 000 kr

Utrop: 36 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, koraller, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 44 cm, vikt 13,2 g.

Utrop: 13 800 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, ca 4,5-9,7 mm, fröpärlor ca 2,0-3,8 mm, GCS certifikat 80268-01, säkerhetskedja och lås i 18K vitguld med 27 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Erik Thomassons Guld-& Juvelfirma, Stockholm 1957, längd 52 cm, vikt 30,1 g, några pärlor har sprickbildning, en diamant har skada på kronan.

52 000 kr

Utrop: 33 000 kr

LJUSSTAKAR, silver, empire, Johan Petter Grönwall, Stockholm 1832, höjd 22,5 cm, vikt 505 g.

8 200 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca W(H)/VVS2, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, Lars-Ola Sellen, Stockholm 1984, stl 17+ mm, vikt 5,8 g, ringen är storleksändrad, 2 baguetteslipade diamanter med skador.

57 000 kr

Utrop: 55 000 kr

GEORG JENSEN, armring, nr 257, sterlingsilver, onyx, Torun Bülow-Hübe, stl M, vikt 42,7 g, originaletui.

Utrop: 4 500 kr

LAPPONIA, armband, 18K guld, Björn Weckström, Golden River, säkerhetskedja, längd 18 cm, vikt 93,9 g, originalpåse.

60 000 kr

Utrop: 45 000 kr

Utrop: 13 800 kr

RING, platina, safir ca 1,85 ct, 42 briljant- och trapetsslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g, 4 diamanter skadade, några diamanter med nagg.

19 000 kr

Utrop: 20 000 kr

GIANMARIA BUCCELLATI, collier, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS-VS, signerat, längd 37 cm, vikt 15,2 g, proveniens: Ulla Carenby.

Utrop: 16 000 kr

LAPPONIA, collier, Dropform, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 1971, höjd hänge 8 cm, längd collier ca 65 cm, vikt 84,9 g, originalpåse, 2 extra länkbitar medföljer.

5 200 kr

Utrop: 4 500 kr

OLE LYNGGAARD, armband, Mega, 14K guld, länk och stjärna i 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW/VS, längd 20 cm, vikt 60,9 g, säkerhetskedja, originaletui.

65 000 kr

Utrop: 50 000 kr

POMELLATO, ring, Nudo, 18K guld, topas, 58 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 9,5 g.

32 000 kr

Utrop: 18 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, trana, nr 1, förgyllt sterlingsilver, signerad, Lund 1953, höjd 63 mm, vikt 15,0 g, sneda ben (d).

7 600 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,05 ct, ca TCa(K-L)/VS1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.

170 000 kr

Utrop: 190 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 53 smaragd- och carréslipade smaragder ca 11,00 ctv, 52 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, E.A. Thomasson, Stockholm 1964, längd 15,5 cm, vikt 28,6 g, etui, två diamanter och flera smaragder har nagg och skador.

30 500 kr

Utrop: 33 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rundfasetterad smaragd ca 1,40 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, Per Sköld, Stockholm 1976, stl 17+ mm, vikt 6,2 g.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr