1 - 15 av 15

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 26 september

Aktuell budnivå

SKÅL, silver, invändigt förgylld, hamrad yta, glasinsats, Tyskland 1900-tal, höjd 11 cm, diameter 20 cm, silvervikt 535,5 g, glas med minimala nagg.

Inga bud

Utrop: 3 400 kr

Lägg bud

MATSILVER, fiskbestick, sterlingsilver, 24 delar, Danmark, Köpenhamn 1919, Jugend, gröna filtdukar.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

HANS LANGBERG, bägare, silver, Söderhamn 1794, höjd 20 cm, vikt 336,7 g.

Inga bud

Utrop: 3 500 kr

Lägg bud

JOHAN PETTERSEN, bägare, silver, invändigt förgylld, Söderhamn 1767, höjd 9 cm, vikt 65,6 g, mindre bucklor.

Inga bud

Utrop: 1 400 kr

Lägg bud

MATSILVER, 36 delar, svenk rund, 9 matgafflar, 9 matknivar, 9 matskedar, 9 efterrättsskedar.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

Lägg bud

BESTICKSERVIS, 44 delar, Rosenholm, silver, 12 bordsknivar, 13 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 6 kaffeskedar, 1 smörkniv, GAB, Eskilstuna 1970-tal, vikt 1891,4 g, schatull.

Inga bud

Utrop: 7 600 kr

Lägg bud

ROBERT HENNELL, sockerskål, silver, på fot, genombruten dekor, hänkle, blå glasinsats, London 1788, höjd 17,5 cm, vikt 207,2 g, glas med spricka samt små nagg.

Inga bud

Utrop: 2 300 kr

Lägg bud

BESTICKSERVIS, 24 delar, silver, förgylld metall, Svensk importstämpel, längd 13,7-14,5 cm, vikt 463,9 g, minimala bucklor på några skaft, etui.

Inga bud

Utrop: 1 700 kr

Lägg bud

GEORGE JENSEN, tårtspade, nr 42, sterlingsilver, Danmark efter 1945, längd 20 cm, vikt 65,6 g, etui.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

Lägg bud

LARS WILHELM DAHLBERG, saltkar, ett par, snäckformade, på fyra kulfötter, Kristianstad 1888, höjd 9,5 cm, vikt 160,1 g, ena med fylld botten, små bucklor på foten.

1 700 kr

Utrop: 1 800 kr

Lägg bud

BESTICKSERVIS, silver, 96 delar, modell Svensk Rund, 14 bordsgafflar, 14 bordsknivar, 14 bordsskedar, 14 efterrättsgafflar, 14 efterrättsknivar, 14 efterrättsskedar, 12 mockaskedar, GAB, Eskilstuna 1973, totalvikt 3578,3 g.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

SKÅLAR, 6 st, silver, hamrad yta, C I Möinichen, Köpenhamn 1918, diam 12 cm, höjd 7,5 cm, vikt 848,7 g.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

BESTICKSERVIS, silver, 60 delar, modell Chippendale, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 12 efterrättsskedar, GAB, Eskilstuna 1970-1980-tal, totalvikt 2120,7 g, i lindor.

7 100 kr

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

ÖLSTOP, silver, på tre kulfötter delvis förgyllt, C G Hallberg, Stockholm 1952, höjd 16,5 cm, vikt 471,1 g, gravyr.

Inga bud

Utrop: 3 000 kr

Lägg bud

K ANDERSON, bonbonjär, silver, Jugend, Stockholm 1918, höjd 11 cm, diam 12,5 cm, vikt 230 g, gravyr i botten.

Inga bud

Utrop: 2 000 kr

Lägg bud