1 - 19 av 19

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 oktober

Klubbad för

KAFFEKANNA, silver, hamrad yta, handtag i trä, modell nr 12, MGAB, Uppsala 1979, signerad Löfman, höjd 16 cm, längd 21 cm, vikt 555,7 g.

Utrop: 3 200 kr

SOCKERSKÅL, silver, hamrad yta, med lock, MEMA, Lidköping 2000, signerad Löfman, höjd 7 cm, diameter 7,8 cm, vikt 148,8 g.

Utrop: 1 100 kr

GEORG JENSEN, dessertbestick, Konge/Acorn, sterlingsilver, 2 tårtgafflar, 3 dessertskedar, design Johan Rohde, Köpenhamn 1945-1951, vikt 142,1 g.

2 100 kr

Utrop: 1 300 kr

GEORG JENSEN, 12 moccaskedar samt 1 sockertång, modell Pyramid, silver, design Harald Nielsen, Köpenhamn 1915-1930, vikt 181,0 g, etui.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

BESTICKSERVIS, silver, 60 delar, modell Svensk Rund, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 12 efterrättsskedar, GAB, Eskilstuna 1973, totalvikt 2397,1 g, i lindor.

9 600 kr

Utrop: 9 500 kr

Silver Fat

FAT, silver, på fot, rokostil, Pehr Fredrik Palmgren, Stockholm 1863, höjd 15,5 cm, diameter 18 cm, vikt 265,7 g.

2 000 kr

Utrop: 1 700 kr

BESTICKSERVIS, silver, 72 delar, modell Svensk Rund, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 12 efterrättsskedar, GAB, Eskilstuna 1973, totalvikt 2909,3 g, i lindor.

16 200 kr

Utrop: 12 000 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande, GAB, Stockholm 1938, vikt 227,5 g.

Utrop: 1 300 kr

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, svängt slätt liv på plan botten, C Holm, Norrköping 1885, höjd 6,5 cm, längd 8,2 cm, bredd 2,6 cm, vikt 47 g.

Utrop: 1 000 kr

MATSILVER, Rosenholm, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 14 bordsskedar, 10 kaffeskedar, en smörkniv, 4 gröna lindor, mindre slitage.

Utrop: 7 700 kr

BESTICKSERVIS, 24 delar, silver, modell Disa, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 6 dessertskedar, Markströms, Uppsala 1959-1985, totalvikt 950 g.

Utrop: 3 800 kr

BESTICKSERVIS, 17 delar, silver, modell Chippendale, 6 bordsknivar, 5 bordsgafflar, 6 bordsskedar, GAB, Stockholm 1950-tal, totalvikt 702,3 g.

Utrop: 2 600 kr

MOCCASKEDAR, silver, emalj, Koruteollisuus Tillander, Helsingfors, 1950-tal, längd 100 mm, vikt 110,9 g, en sked skada på emaljen.

700 kr

Utrop: 800 kr

BESTICKSERVIS, silver, 96 delar, modell Chippendale, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 efterrättsskedar, 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 12 mockaskedar, GAB, Eskilstuna 2006, totalvikt 2729,7 g, i lindor.

11 400 kr

Utrop: 13 400 kr

BESTICKSERVIS, silver, 36 delar, modell Tornedal, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, estniska stämplar, i lindor, totalvikt 2654,4 g.

6 600 kr

Utrop: 7 000 kr

HUMMERGAFFLAR, 2 st, silver, Travis, Wilson & Co Ltd, Sheffield 1961, längd 19,5 mm, vikt 78,4 g, etui.

900 kr

Utrop: 700 kr

SKÅL, sterlingsilver, Birmingham 1912, antik, diameter 21 cm, höjd 7,5 cm, vikt 692 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

GEORG JENSEN, skål, sterlingsilver, efter 1945, diameter 17,5 cm, höjd 6,5 cm, vikt 260 g.

Utrop: 2 000 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK, silver, ben, Gebr. Friedlaender, Tyskland, Berlin, 1900-talets början, längd 27-28 cm, vikt 329,9 g, monogram.

750 kr

Utrop: 800 kr