1 - 20 av 30
12 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020

Klubbad för

GEORG JENSEN, saltkar, modellnr 77A, sterlingsilver, Danmark 1933-1944, svenska importstämplar, diameter 68 mm, höjd 35 mm, vikt 52,8 g.

800 kr

Utrop: 600 kr

MATSILVER, silver, 128 delar, Cohr, Danmark, modell sachsisk, total vikt ca 5359 g.

30 500 kr

Utrop: 30 000 kr

Silver Vas

BORGILA, vas, sterlingsilver, invändigt förgylld, mjukt kvadratiskt formad, stork, Stockholm 1976, höjd 15 cm, vikt 400 g, gravyr.

Utrop: 2 700 kr

Silver Kaffeservis

CLAES GIERTTA, grädd- mjölkkanna & sockerskål, silver, Stockholm 1942, höjd 4 cm respektive 7 cm, totalvikt 219,4 g. (d)

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, nyrokoko, löstagbara manschetter, Carl Nyström, Stockholm 1849, höjd 19 cm, fylld botten, liten spricka, mindre buckla.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

Silver Etui

ETUI, silver, invändigt förgylld, niello samt emaljarbete, Wien vid sekelskiftet 1900, mått 93 x 60 mm, vikt 132,0 g, mindre slitage.

3 400 kr

Utrop: 2 800 kr

Silver Etui

ETUI, silver, invändigt förgylld, emaljarbete, motiv med nunna, Wien ca sekelskiftet 1900, mått 90 x 60 mm, vikt 151,6 g, emaljskador.

Utrop: 2 800 kr

BESTICKSERVIS, 88 delar, silver, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar,12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 12 efterrättsskedar, 4 smörknivar, 12 kaffeskedar, GAB, Stockholm 1962-1973, totalvikt 3200,9 g.

14 200 kr

Utrop: 11 600 kr

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

Silver Kaffeservis

ERIC LÖFMAN, kaffekanna, silver, trähandtag, signerad, Markströms, Uppsala 1973, höjd 19 cm, vikt 532,6 g.

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr

GOLFPEG & GRÄSLAGARE, silver, Kultakeskus Oy, Finland, 1994, originaletui (rätt svårt att öppna).

1 200 kr

Utrop: 400 kr

MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn 1947, svenska importstämplar, höjd 11,5 cm, diameter 13,5 cm, vikt 470,4 g.

3 900 kr

Utrop: 4 400 kr

MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn 1946, höjd 10 cm, diameter 11,5 cm, vikt 285,8 g, förgyllningen har till viss del släppt.

2 100 kr

Utrop: 2 200 kr

THERESIA HVORSLEV, 12 kaffeskedar, silver, Mema, 1994, total vikt 167,2 g, signerade.

Utrop: 1 100 kr

BESTICKSERVIS, silver, 41 delar, modell Prins Albert, 13 matgafflar, 12 matknivar, 11 matskedar, såssked, 3 serveringsskedar, tårtspade, GAB, Eskilstuna 1990-tal, totalvikt 3110,5 g, schatull.

12 200 kr

Utrop: 11 000 kr

BORDSSKEDAR, 7 st, silver, modell Olga, GAB. Eskilstuna 1990-tal, längd 17,8 cm, vikt 354,5 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, glasmanschetter, ciselerad dekor, uppburna av örnar, Prag 1800-talets andra hälft, höjd 32 cm, vikt 556,9 g, mindre bucklor.

Utrop: 5 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, rund fot, A.W. Andersson, Helsingborg 1950, höjd 11 cm, fylld botten, vikt 817,2 g, buckla vid fotringen.

Utrop: 1 400 kr

DOSA, silver invändigt förgylld, niello, Erik Enqvist, Moskva 1830-tal, mått 8,6 x 5 x 2 cm, vikt 104,5 g, liten spricka.

2 600 kr

Utrop: 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, nyklassiska, kvadratisk fot med pärlbård, löstagbara manschetter, Sheffield 1899, höjd 28 cm, fylld botten, totalvikt 1152,8 g, bucklor, en av ljusstakarna har en lagning.

Utrop: 3 400 kr