1 - 20 av 27
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari

Klubbad för

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, modell Svensk Rund, GAB, Eskilstuna 1990-1996, längd 11,9 cm, vikt 75,8 g, etui.

Utrop: 600 kr

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, modell Svensk Rund, GAB, Eskilstuna 1990, längd 11,9 cm, vikt 77,5 g, etui.

500 kr

Utrop: 600 kr

BESTICKSERVIS, silver, modell Svensk Rund, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 2 efterrättsskedar, 6 smörknivar, GAB, Eskilstuna 1992-2006, totalvikt1199,7 g, i lindor.

3 700 kr

Utrop: 2 900 kr

BESTICKSERVIS, 30 delar, silver, modell Gammal Fransk, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 6 smörknivar, GAB, Eskilstuna 1995-2005, totalvikt 1280,0 g, i linda.

4 500 kr

Utrop: 2 800 kr

KAFFESKEDAR, 17 st, silver, modell Gammal Fransk, GAB, Eskilstuna 1994-2007, längd 12,4 cm, vikt 374,0 g, i lindor.

Utrop: 2 200 kr

MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, E. dragstedt, Köpenhamn 1948-1958, höjd 7 cm, diameter 8,4 cm, vikt 152,9 g.

1 500 kr

Utrop: 1 400 kr

MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, Aage Albing, Köpenhamn, höjd 8 cm, diameter 8,3 cm, vikt 134,3 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, på rund fot, åttkantigt skaft, pärlbård, Markströms, Uppsala 1965, höjd 15,5 cm, fylld botten, vikt 435,4 g.

1 200 kr

Utrop: 700 kr

CARL TENGSTEDT (1819-1862), 6 matskedar, silver, Engelsk Snäck, Göteborg 1855, vikt 453,3 g.

2 100 kr

Utrop: 2 400 kr

BÄGARE, sterlingsilver, Herberts Guld & Silver Västervik 1978, höjd 12 cm, vikt 208,4 g.

Utrop: 1 400 kr

KARAFF, glas, silver, Tyskland, höjd 16 cm, trasig, den trasiga delen är avtagbar.

500 kr

Utrop: 600 kr

TEMUGGAR, silver, Tyskland, Jugend, saknar glasinlägg, höjd ink handtag 8 cm, vikt 109,3 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

SKÅL, sterlingsilver, design Gustaf Janson, Stockholm 1960, mått ca 12 x 5 cm, vikt 10,36 g, gravyr.

600 kr

Utrop: 700 kr

MATSKED, silver, kontrollmästarstämplad av A. Romanov, Moskva 1899, längd 21 cm, vikt 67,3 g, liten buckla.

450 kr

Utrop: 500 kr

MATSKED, silver, okänd mästare, Riga 1900-talets första hälft, längd 21,7 cm, vikt 56,0 g, liten buckla.

Utrop: 450 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, Rosenholm, längd 32 cm, GAB 1979, vikt 165,3 g.

2 300 kr

Utrop: 1 700 kr

MATSILVER, 4 delar; silver, 1 bordsgaffel, 1 bordssked, 1 dessertsked, 1 bordskniv (blad rostfritt stål), Jubileumsutgåva Jacob Ängman, GAB 2002, ask, linneservett.

800 kr

Utrop: 700 kr

MATSILVER, 10 bordsknivar; förgyllt silver, Olga, CG Hallberg 1930-40 tal, längd 19,5 cm.

800 kr

Utrop: 900 kr

KANNA, silver, C.G. Hallberg, 1919, höjd 15 cm, vikt 229,3 g, handtaget skallrar något.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

BOKMÄRKE, sterlingsilver, tårtspade, mått ca 7,8 x 1,4 cm, vikt 4,3 g.

200 kr

Utrop: 250 kr