1 - 19 av 19

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari

Klubbad för

A F HELLMAN, ljusstakar, ett par, silver, Uppsala 1840, höjd 20 cm, vikt 667,1 g fylld botten, manschetter med skador och bucklor, mindre bucklor på foten.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

BÄGARE, sterlingsilver, rokoko, lejon, blom- och bladdekor, hänkel, William Shaw ll & William Preist, London 1753, höjd 9 cm, längd 10 cm, vikt 184,4 g.

2 900 kr

Utrop: 2 500 kr

Silver Kaffeservis

KAFFE- TESERVIS, 3 delar, kanna, gräddkanna & sockerskål, silver, hamrad yta, hänkel i ebenholts, Sten Drakenberg, Stockholm 1929, höjd på kannan 20 cm, höjd på gräddkanna och scokerskål 9,5 cm respektive 7 cm, totalvikt 1004,2 g.

4 900 kr

Utrop: 5 200 kr

SKÅL, med lock, silver, genombruten, på fyra fötter, Iran, diameter 22 cm, höjd 18 cm, vikt 1591,2 g, gravyr.

Utrop: 9 600 kr

MATSILVER, 48 delar; silver, Rosenholm, 36 dessertbestick (12 gafflar, 12 skedar, 12 knivar med blad i rostfritt stål) och 12 kaffeskedar, GAB ca 1960-tal.

6 200 kr

Utrop: 5 200 kr

MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, Aage Albing, Köpenhamn, svenska importstämplar, höjd 9,5 cm, diameter 11,3 cm, vikt 242,2 g.

Utrop: 2 000 kr

MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, svenska importstämplar, höjd 9 cm, diameter 10,8 cm, vikt 216,9 g, gravyr.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

BESTICKSERVIS, 41 delar, silver, modell Rosenholm, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 8 bordsskedar, 1 smörkniv, 16 kaffeskedar, GAB, Stockholm 1939-1970, totalvikt 1367,5 g.

5 400 kr

Utrop: 6 000 kr

BESTICKSERVIS, 47 delar, silver, modell Disa,12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 7 smörgåsgafflar, 4 smörknivar, Markströms Guld Aktie Bolag, Linköping 1968-1973, totalvikt 1748,8 g.

6 800 kr

Utrop: 7 000 kr

LOCK, 2 st snarlika, silver, invändigt förgylld, gustavianska, pärlbård, Johan Ekholm, Stockholm 1792, innerdiameter 30 mm, höjd 50 mm, totalvikt 123,0 g, mindre bucklor.

Utrop: 2 000 kr

STRÖSOCKERSKED, silver, modell Franska Liljan, Johan Erik Åhlén, Sala 1852, längd 19,3 cm, vikt 28,5 g.

375 kr

Utrop: 350 kr

STRÖSOCKERSKED, silver, modell Svensk Rund, Jonas Elg, Västerås 1798, längd 18,2 cm, vikt 66,6 g, monogram.

Utrop: 900 kr

TÅRTSPADE, silver, modell Svensk Spetsig, GAB, Stockholm 1927, längd 24,5 cm, vikt 77,7 g.

800 kr

Utrop: 600 kr

TESPINDEL, silver, delvis förgylld, snidat ben, Jonas Lindberg, Stockholm 1826, längd 18,5 cm, vikt 40,0 g.

Utrop: 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, fot och stam med ciselerad dekor, höjd 22,5 cm, Tesi, Göteborg 1959, fyllda, total vikt 651,68 g.

Utrop: 5 000 kr

BESTICKSERVIS, 41 delar, Prins Albert, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 2 smörknivar, 2 smörgåsgafflar, 1 såsslev, GAB, Stockholm 1960-70-tal, total vikt 2277,7 g, lindor.

9 500 kr

Utrop: 10 000 kr

ERIC LÖFMAN, ljusstakar, ett par, silver, svagt konande stam, pärlbård, Markströms, Uppsala 1971, höjd 24,5 cm, vikt 1078,6 g, fylld botten, bucklor.

3 500 kr

Utrop: 3 000 kr

AINAR AXELSSON, ljusstakar, ett par, silver, smala skaft på rund fot med geometrisk bård, GAB, Stockholm 1967/68, höjd 23,5 cm, vikt 416,6 g, fylld fot.

Utrop: 4 000 kr

BESTICKSERVIS, 95 delar, silver, modell Vasa, 1 matgaffel, 12 matknivar, 13 matskedar, 14 bordsgafflar, 9 bordsskedar, 4 förrättsgafflar, 3 förrättsknivar, 3 smörgåsgafflar, 3 dessertgafflar, 12 kaffeskedar, 21 mockaskedar, GAB, Stockholm 1925-1950, totalvikt 3227,0 g.

Utrop: 14 400 kr