1 - 5 av 5

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni

Klubbad för

Dosor-Etuier Dosor

BVLGARI, dosa, 18K tvåfärgat guld, cabochonslipad safir, Art Deco, 1930-tal, 82x6 x14,5 mm, vikt 139,7 g, gravyr.

Utrop: 60 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, oval form, empir, S:t Petersburg tidigt 1800-tal, mått 8,3x5,5x1,8 cm, vikt 92,2 g.

Utrop: 40 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, pastoralt motiv med kvinna och harpa, möjligen Frankrike, 1800-tal, mått 9,0x6,6x1,3 cm, vikt 95,3 g.

Utrop: 42 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, geometrisk dekor, mjukt rektangulär form, 1800-tal, mått 6,9x4,4x1,6 cm, vikt 54,9 g, invändigt i 9K guld.

Utrop: 24 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, sköldpaddsskal med inläggningar av guld, antik, 1800-tal, diameter 6,2 cm, höjd 2,5 cm, vikt 37,8 g, visst slitage och en liten skada på sköldpaddsskalet, några inläggningar saknas, liten spricka i ena guldringen.

Utrop: 11 000 kr