1 - 20 av 20

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni

Klubbad för

ERIC LÖFMAN, ljusstakar, silver, manschetter, på rund fot, pärlbård, oktagonalt skaft, Markströms, Uppsala 1976, signerade, höjd 25 cm, vikt 1134,8 g, fylld botten.

Utrop: 6 600 kr

Silver Fat

W.A. BOLIN, fat, grön onyx, silver, Stockholm ca 1930, höjd 2,5 cm, diameter 18,2 cm, mindre nagg.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, bladdekor i relief, Christian Hammer, Stockholm 1860, höjd 27,5 cm, vikt 1158,6 g, fylld botten.

Utrop: 5 700 kr

VINKANNA, silver, kristallglas, Art Noveau, vapensköld med dubbelörn och krona, Willhelm Theodor Binder, Tyskland ca 1900, höjd 28 cm, obetydliga nagg.

Utrop: 2 800 kr

Silver Fat

UNDERTALLRIKAR, 12 st, silver, märkta med vapensköld från den friherreliga Kruuse af Verchou, J.L. Nordin, Sollefteå 1915-1916, diameter 24,5 cm, vikt 3370 g.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, trearmade, Carl J. Ottesen, Norge, höjd 27 cm, vikt 1442,5 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

FISKBESTICK, 24 delar, silver, modell Drottning Viktoria, 12 gafflar, 12 knivar, C.G. Hallberg, Stockholm 1900-talets mitt, längd 18 cm respektive 21 cm, vikt 1135,9 g.

6 200 kr

Utrop: 7 000 kr

GEORG JENSEN, fiskbestick, 16 delar, Konge, sterlingsilver, 8 fiskgafflar, 8 fiskknivar, svenska importstämplar, längd 16,5 respektive 21,0 cm, vikt 850,3 g.

Utrop: 9 900 kr

GEORG JENSEN, barnbestick,12 delar, Konge, sterlingsilver, 6 gafflar, 6 knivar, svenska importstämplar, längd 14,4 cm respektive 16,9 cm, vikt 385,8 g.

5 900 kr

Utrop: 5 200 kr

GEORG JENSEN, teskedar, medium, 6 st, Konge, sterlingsilver, svenska importstämplar, längd 14,6 cm, vikt 176,2 g.

2 700 kr

Utrop: 2 500 kr

GEORG JENSEN, tårtgafflar, 7 st, Konge, sterlingsilver, Danmark, längd 14,3 cm, vikt 185,9 g.

3 200 kr

Utrop: 2 200 kr

GEORG JENSEN, kaffeskedar, 12 st, Konge, sterlingsilver, Danmark, längd 11,2 cm, vikt 176,9 g.

Utrop: 2 200 kr

GEORG JENSEN, trancherbestick, Konge, sterlingsilver, köttgaffel och trancherkniv, Danmark, längd 28,0 respektive 26,7 cm, vikt 160,3 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

GEORG JENSEN, såsslev, Konge, silver, Danmark 1915-1930, svenska importstämplar, längd 12,0 cm, vikt 78,1 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

4 200 kr

Utrop: 4 800 kr

Silver Fat

KAKFAT, silver, böhmiskt glas, graverad dekor, Fredrich Peters, Hamburg 1866, diameter 27 cm, höjd 11,5 cm, vikt 930,3 g, buckla.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

SPEGEL, silver, antik, Frankrike, Paris ,1800-talets första hälft, bakstycke i maghogny, med stativ samt upphängningskrok, mått 24,5x 34,5 cm.

Utrop: 5 500 kr

FISKBESTICK, 10 delar, silver, Sachsisk modell, 5 fiskgafflar, 5 fiskknivar, Cohr, Danmark, svenska importstämplar, längd 18,2 respektive 19,8 cm, vikt 546,1 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

Silver Kaffeservis

W.A. BOLIN, Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, trähandtag, delvis förgylld insida, design Oscar Brandtberg, Stockholm 1949 och 1954, vikt 1194,6 g, schatull.

6 500 kr

Utrop: 7 000 kr

ASPREY, ett par bägare, sterlingsilver, förgylld insida och dekor, The Queen's Silver Jubilee 1952-1977, London 1977, höjd 15,5 cm, diameter 8,0 cm, vikt 667,6 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr