1 - 20 av 244
123...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021

Klubbad för

Dosor-Etuier Dosor

BVLGARI, dosa, 18K tvåfärgat guld, cabochonslipad safir, Art Deco, 1930-tal, 82x6 x14,5 mm, vikt 139,7 g, gravyr.

Utrop: 60 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 3,00 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS2, Frankrike, stl 18,25 mm, vikt 3,0 g, diamanten med nagg vid rondisten.

144 000 kr

Utrop: 110 000 kr

CARTIER, armband, Agrafe, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 929641, längd 18 cm, vikt 30,9 g, läderpåse.

65 000 kr

Utrop: 50 000 kr

COLLIER, 18K guld, Wien, Österrike, längd 42 cm, vikt 51,9 g.

19 800 kr

Utrop: 20 000 kr

HÅRSMYCKE/BROSCH, 14K guld/silver, smaragdslipad colombiansk smaragd ca 20,60 ct, minor clarity enhancement, GCS certifikat 81300-55, 8 pärlor ca 4,4-4,7 mm, gammal- och rosenslipade diamanter ca 5,90 ctv, antik, Eduard Föhr, Stuttgart, mått 5,8x5,0 cm, smycket går att bära på flertal sätt med medföljande garnityr varav några i metall, originaletui. Proveniens Elisabeth Hasenkamp.

300 000 kr

Utrop: 330 000 kr

ARMBAND, 14K vitguld, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 22,4 g, säkerhetskedja, ett par diamanter med skador och nagg, en diamant saknas.

22 500 kr

Utrop: 18 000 kr

C. F. CARLMAN, brosch, 14K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 4,5 ct, briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 3,25 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 60 mm, vikt 13,1 g, smaragden med nagg och inneslutning som når ytan, etui.

24 500 kr

Utrop: 18 000 kr

OLE LYNGGAARD, stel armring, 18K guld, mått 5,0x4,5 cm, vikt 50,5 g.

21 000 kr

Utrop: 22 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, silver, bergkristall ca 75 ct, signerad, Lund 1939, längd 59,5 cm, vikt 57,4 g, graverad, små nagg. (d)

16 000 kr

Utrop: 11 000 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K guld/vitguld, ovalslipad gul safir ca 2,67 ct, Stockholm 1977, stl 17 mm, vikt 15,3 g. (d)

10 200 kr

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, antik, svensk importstämpel, mått 42x19 mm, vikt 7,5 g, några diamanter har nagg och små skador, etui.

10 800 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, sockertoppslipade colombianska smaragder ca 1,90 ctv, GCS certifikat 81300-56, gammal- och antikslipade diamanter ca 1,30 ctv, Art Deco, höjd 40 mm, vikt 6,7 g, stift, snurrebussar i 18K vitguld, smaragderna har nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg och skador, etui.

40 000 kr

Utrop: 40 000 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad obehandlad färgväxlande safir ca 2,00 ct, GCS certifikat 81299-93, 18 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Juvel-Ateljén Malina, Göteborg 1961, stl 17 mm, vikt 10,7 g, safiren har nagg på rondisten och paviljongen samt inverterad natural vid kuletten.

21 500 kr

Utrop: 22 000 kr

CARTIER, ring, platina, hjärtslipad diamant 3,16 ct, TW(F)/VVS2, GIA certifikat 10841226, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VVS-VS, ref nr 986248, stl 16,25+ mm, vikt 5,2 g, certifikat, etui.

420 000 kr

Utrop: 450 000 kr

CARTIER, collier, platina, hjärtslipad diamant 3,82 ct, River(D)/IF, GIA certifikat 11374044, 16 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca River-TW/VVS-VS, refnr HL503358, längd 43,5 cm, vikt 7,3 g, certifikat, etui, ytterask.

Utrop: 800 000 kr

CARTIER, enstensörhängen, platina, två hjärtslipade diamanter ca 2,06 ctv, ca TW(F)/VS1, vikt 2,6 g, etui, ytterask.

116 000 kr

Utrop: 80 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 89, Amoeba, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 42 cm, vikt 245 g.

15 200 kr

Utrop: 15 000 kr

ARMBAND, 14K vitguld/platina, smaragdslipad colombiansk smaragd ca 1,70 ct, minor clarity enhancement, GCS certifikat 81299-97, 2 gammalslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/P1-P2, 47 gammalslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca River-TCa/VS-P, längd 16,5 cm, vikt 17,8 g, smaragden har små nagg, några diamanter har skador och nagg.

52 000 kr

Utrop: 45 000 kr

HÄNGE, silver, fantasislipad obehandlad safir ca 5,10 ct, GCS certifikat 81300-59, antikslipade diamanter ca 3,70 ctv, omkring 1800, höjd 4,5 cm, vikt 6,2 g, omarbetad, safiren är monterad senare i platinafattning, safiren har liten skada och nagg, flera diamanter har skador och nagg, etui.

40 000 kr

Utrop: 44 000 kr

Smycken Diadem

TIARA, silver, blomdekor med tre droppformade ornament, rosenslipade diamanter varav de större droppformade är ca 7,5x6,0 och 8,0x5,0 mm, 1800-tal, vikt 56,8 g.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr