1 - 17 av 17

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars

Klubbad för

MARGARETABÄGARE, sterlingslver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn, svenska importstämplar, höjd 8,5 cm, diameter 9,6 cm, vikt 170,6 g.

Utrop: 1 700 kr

113 MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, Svend Toxvaerd, Köpenhamn, höjd 7 cm, diameter 8 cm, vikt 117,7 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

121 MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn, höjd 8,5 cm, diameter 9,8 cm, vikt 179,9 g, gravyr.

1 300 kr

Utrop: 1 300 kr

TESKED, sterlingsilver, sked för teblad i form av ett ekollon, mått ca 8,5 x 3,3 cm, vikt 11,6 g.

475 kr

Utrop: 500 kr

BOKMÄRKE, sterlingsilver, uggla, mått ca 7,8 x 1,4 cm, vikt 10,0 g.

800 kr

Utrop: 350 kr

NÅLDYNA, sterlingsilver, uggla, mått ca 3,0 x 2,5 cm, vikt 19,1 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

SKALLRA, sterlingsilver, sjöhäst, handtag i pärlemor, mått ca 9,5 x 2,5 cm, vikt 12,5 g.

850 kr

Utrop: 700 kr

DOSA, sterlingsilver, hund på locket, mått ca 31 x 23 x 30 mm, vikt 17,2 g.

1 400 kr

Utrop: 600 kr

PRYDNAD, sterlingsilver, sittande katt, mått ca 4,9 x 2,7 cm, vikt 20,3 g.

850 kr

Utrop: 600 kr

ERIK LÖFMAN, ljusstakar, silver, ett par, manschetter och fot med pärlbård, Markströms, Uppsala 1977, höjd 19 cm, total vikt 199,6 g, fyllningen är borttagen med mindre bucklor som följd.

Utrop: 2 500 kr

DOFTFLASKA, silver, skruvkork i svart bakelit, höjd 5,0 cm, vikt 11,7 g.

425 kr

Utrop: 175 kr

2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 7 cm, GAB, Stockholm 1959, fyllda, total vikt 403,9 g, gravyr, något skev ovandel.

Utrop: 1 100 kr

KANNA, silver, höjd 23 cm, lock, 1842, Johan Carlsson, Norrköping, handtag i ebenholts, vikt 575,0 g, gravyr från 1865.

Utrop: 3 300 kr

HÄNGE/VISSELPIPA, sterlingsilver, elefant, mått ca 3,7 x 2,5 cm, vikt 14,9 g.

650 kr

Utrop: 600 kr

DOSA, sterlingsilver, motiv med kattungar, mått ca 3,6 x 2,7 x 1,3 cm, vikt 18,2 g.

Utrop: 650 kr

BOKMÄRKE, sterlingsilver, apa, mått ca 45,0 x 16,0 mm, vikt 2,5 g.

250 kr

Utrop: 250 kr

Utrop: 1 700 kr