1 - 20 av 207
123...11 Gå till
Sortering

Avslutad | Klockor – Lördag 10 april

Klubbad för

Klockor Piaget

PIAGET, Altiplano Double Jeu XL, Cal 838P + 832P, Serie nr. 957446, Ref nr. G0A31152, Boett nr. PI0378, herrur, 44 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, två urtavlor/urverk, läderband, viklås i 18K vitguld, cert, september 2007, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 49/100).

110 000 kr

Utrop: 115 000 kr

Visa vara

Klockor Zenith

ZENITH, Chronomaster Revival "Shadow", El Primero, "Tachymetre", Cal 4061, Verk nr. 660430, Serie nr. 555668, Ref nr. 97.T384.4061/21.C822, kronograf, herrur, 37 mm, titan, automatisk, safirglas, glasbaksida, Corduraband, originalspänne i titan, cert, december 2020, box, ytterkartong.

48 000 kr

Utrop: 49 000 kr

Visa vara

Klockor Panerai

PANERAI, Luminor Chrono, Chronometer, "Tachymetre", Cal OP IV (Zenith 400), Verk nr. 171329, Serie nr. OP 6531/BB1042678, Ref nr. PAM 00074, Boett nr. D1162/1500, kronograf, herrur, 40 mm, titan, automatisk, safirglas (repor), datum, glasbaksida, gummiband, viklås, cert, maj 2002, box, ytterkartong.

44 000 kr

Utrop: 32 000 kr

Visa vara

Klockor Breitling

BREITLING, Geneve, Chrono-Matic (T Swiss T), "Tachymètre", Cal 11 (SX), Serie nr. 1309934, Ref nr. 2114-nT, Boett nr. 2112, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, skadade visare, defekt (servicebehov), ca 1970, metallänk ej original.

12 200 kr

Utrop: 9 500 kr

Visa vara

Klockor Omega

OMEGA, Seamaster, "King Ibn Saud", "Naiad Crown", Cal 501, Serie nr. 15188289, Ref nr. KO 2846, Boett nr. 2846-2848 2 SC (HF), herrur, 34 mm, rosa guld på stål, automatisk, plexiglas, urtavla med motiv, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 16/4 1957, levererad till Saudiarabien.

20 500 kr

Utrop: 14 000 kr

Visa vara

Klockor Omega

OMEGA, Constellation, Chronometre, s.k. "Pie-Pan" Cal 505, Serie nr. 15347290, Ref nr. CK 2852, Boett nr. 2852 8 SC, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 4/10 1957, levererad till Sverige.

10 600 kr

Utrop: 9 500 kr

Visa vara

Klockor IWC

IWC, Schaffhausen, Mark XII (T Swiss MadeT), Cal 884, Serie nr. 2779988, Ref nr. 3241, Boett nr. 2645304, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla / timvisare (saknar lysmassa), originallänk, viklås, cert, oktober 1999, box, ytterkartong.

25 500 kr

Utrop: 26 000 kr

Visa vara

Klockor Rolex

ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Chronometer, "Sigma Dial", Ref nr. 1500, Serie nr. 3757419, Cal 1560, Verk nr. D603690, Boett nr. 1500, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Oysterlänk (1981), viklås, Ref nr. 78350-B/557, längd 150-170 mm, ca 1973.

28 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Visa vara

Klockor Övriga klockor

WAKMANN, s.k. "Triple Date", kronograf (ej synkroniserad), Cal Valjoux 72C (WOG), herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, renoverad urtavla, skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej original (Champion).

11 600 kr

Utrop: 11 000 kr

Visa vara

Klockor Jaeger-LeCoultre

JAEGER-LE COULTRE, Reverso Squadra Hometime, 1000 Hours Control, Cal 977, Verk nr. 3509054, Serie nr. 2569135, Ref nr. Q7008620, Boett nr. 230.8.77, herrur, 35 x 40,5 (50,5) mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, dag/natt indikator, glasbaksida, läderband, viklås, extra gummiband, cert, januari 2009, box, ytterkartong.

39 500 kr

Utrop: 32 000 kr

Visa vara

Klockor Omega

OMEGA, Constellation Calendar, Chronometer, s.k. "Rail Track Dial", Cal 561, Serie nr. 17217140, Ref nr. OT 14394, Boett nr. 14393/4 SC 1, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, boett (se bild), läderband, originalspänne i doublé (ej tidsenligt), ca 1959, box.

17 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Visa vara

Klockor Zenith

ZENITH, Chronometre, Cal 2542 PC, Verk nr. 06555868, Boett nr. 849A287, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, lädeband, originalspänne i doublé, ca 1965, box (skadad),

Återropad

Utrop: 5 500 kr

Visa vara

Klockor Omega

OMEGA, Speedmaster, Day-Date Racing, "Michael Schumacher", Cal 1151, Serie nr. 58410655, Ref nr. 3529.50.00, Boett nr. 175.0087, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås (skadat, se fördjupad info), Ref nr. 1562/850, ca 2003, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 3180/5555).

36 500 kr

Utrop: 19 000 kr

Visa vara

Klockor Glashütte

GLASHÜTTE, Sixties-Square, Cal 39-34, Verk nr. 63122, Serie nr. 0664, Ref nr. 39-34-02-32-04, kronograf, herrur, 41,5 x 41,5 (51) mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, (ej komplett), ca 2011, box, ytterkartong.

32 000 kr

Utrop: 34 000 kr

Visa vara

Klockor Universal

UNIVERSAL, Polerouter Genève (Swiss), "United Nations", Cal 218-2, Serie nr. 2191481, Ref nr. 404604-3, herrur, 34 mm, doublé (skadad, 20 micron), automatisk (Microrotor), plexiglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, cert, augusti 1963, box.

6 000 kr

Utrop: 5 500 kr

Visa vara

Klockor Seiko

SEIKO, Prospex, Diver´s 200m, "MM 200", Cal 6R15, Serie nr. 830807, Ref nr. SBDC061, Boett nr. 6R15-04G0, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2018, box, ytterkartong.

4 800 kr

Utrop: 4 900 kr

Visa vara

Klockor Rolex

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16613, Serie nr. E362597, Cal 3135, Verk nr. 566049, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, Fliplocklänk, viklås (stål), Ref nr. 93153.18-O10/401 B, cert, december 1990, box, ytterkartong.

77 000 kr

Utrop: 77 000 kr

Visa vara

Klockor Rolex

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 78240, Serie nr. Y956731, Cal 2235, Verk nr. A 1405706, Boett nr. 2040, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), defekt (akut servicebehov), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-AD7/551 B, cert, oktober 2004, box, ytterkartong.

36 500 kr

Utrop: 26 000 kr

Visa vara

Klockor Omega

OMEGA, "Jumbo", s.k. "Honeycomb Dial", herrur, 38,5 mm, Cal 265, Serie nr. 12898278, Ref nr. CK 2505, Boett nr. 2505-10, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad visare, läderband, originalspänne i stål (ej tidsenligt), "Extract from the Archive", tillverkad 21/11 1952, levererad till sverige, box (skadad).

12 000 kr

Utrop: 13 000 kr

Visa vara

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Landsort Worldtimer, (459m), Serie nr. 099, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, integrerat gummiband, originalspänne, 2013, serviceetui.

26 000 kr

Utrop: 14 000 kr

Visa vara