1 - 20 av 28
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april

Klubbad för

MATSKED, silver, Erik Ericson, Uppsala 1790, längd 19,7 cm, vikt 38,3 g, gravyr.

Utrop: 400 kr

MATSKEDAR, 4 st, silver, Johan Sacklén, Jönköping 1804, längd 22,6 cm, vikt 200,4 g, gravyr.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

BOKMÄRKE, sterlingsilver, råtta, mått ca 4,2 x 1,8 cm, vikt 2,8 g.

375 kr

Utrop: 250 kr

TRATT, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1920, diameter 4,0 cm, höjd 5,5 cm, vikt 14,8 g.

550 kr

Utrop: 225 kr

KANDELABER, silver, höjd 25 cm, svensk importstämpel, vikt 396 g.

Utrop: 2 400 kr

SKÅL, sterlingsilver, på fot med 2 pärlbårder, Vera Ferngren för GAB, Stockholm 1966, höjd 40 mm, längd 148 mm, vikt 170,1 g.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

Silver Fat

FAT, silver, bakelit, diameter 12 cm, G.A.B, Eskilstuna 1969, gravyr.

300 kr

Utrop: 350 kr

SALTKAR, 2 st, sterlingsilver, George Fox, England London 1869, skedar medföljer, vikt 95,1 g.

900 kr

Utrop: 600 kr

SALTKAR, 2 st, silver, blå glasinsats, Svensk importstämpel, höjd 32 mm, skedar rmedföljer varav en är förgylld, skedarna är i nysilver.

400 kr

Utrop: 450 kr

BÄGARE, 3 st, silver, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1964, höjd 45 mm, diameter 43 mm, totalvikt 81,1 g.

Utrop: 600 kr

SKÅL, silver, jugend, Guldsmedsaktiebolaget GAB, Stockholm 1908, höjd 10,5 cm, diameter 21,6 cm, vikt 616,6 g, gravyr.

Utrop: 3 500 kr

GEORG JENSEN, sked, förgylld sterlingsilver, grön och blå emalj, Danmark efter 1945, längd 11,9 cm, vikt 25,1 g, skrapmärken och skadad emalj.

Utrop: 350 kr

BESTICK, silver, 12 delar, modell Svensk Rund, 3 bordsgafflar, 3 bordsknivar, 3 bordsskedar, 3 kaffeskedar, totalvikt 479,7 g.

2 000 kr

Utrop: 1 900 kr

BÄGARE, silver, cicelerad dekor, Petter Eneroth, Stockholm 1775, höjd 75 mm, diameter 69 mm, vikt 41 g, monogram, buckor och skador.

350 kr

Utrop: 400 kr

SKÅL, silver, invändigt förgylld, GAB, Stockholm 1918, höjd 8 cm, diameter 15,7 cm, vikt 229,0 g, 2 små bucklor.

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE/VISSELPIPA, sterlingsilver, hund, mått ca 4,7 x 1,7 cm, vikt 17,4 g.

1 300 kr

Utrop: 650 kr

BOKMÄRKE, sterlingsilver, uggla, mått ca 9,3 x 1,5 cm, vikt 8,8 g.

475 kr

Utrop: 450 kr

DOSA, sterlingsilver, motiv med häst, mått ca 3,2 x 2,5 cm, vikt 19,4 g.

1 100 kr

Utrop: 600 kr

BOKMÄRKE, sterlingsilver, elefant, mått ca 4,7 x 1,6 cm, vikt 2,4 g.

Utrop: 250 kr

BOKMÄRKE, sterlingsilver, älva, mått ca 9,7 x 3,8 cm, vikt 10,9 g.

425 kr

Utrop: 400 kr