1 - 18 av 18

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj

Klubbad för

KAFFEKANNA, silver, nyrokoko, bukigt liv, handtag med detaljer i elfenben, ornament med ekollon och ekblad, Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1856, lock med knopp i form av örn, höjd 28 cm, bredd 27 cm, vikt 1005,6 g, del av elfenben ersatt, mindre bucklor.

Utrop: 5 600 kr

MJÖLK- GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, godronnerad, blom- och bladornament, möjligen Gustaf Folcker, Stockholm 1856, höjd 14,5 cm, bredd 13 cm, vikt 172,6 g, mindre buckla.

Utrop: 2 000 kr

BESTICKSERVIS, silver, 72 delar, modell Prins Albert, 2 matknivar, 10 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 4 bordsskedar, 2 fiskgafflar, 2 fiskknivar, 10 smörgåsgafflar, 10 smörgåsknivar, 11 efterrättsskedar, 12 teskedar, såssked, GAB, Stockholm 1962-1972, totalvikt 3026,1 g, schatull.

Utrop: 12 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, rokokostil, Tyskland, höjd 22,5 cm, fyllda bottnar, totalvikt 1007,7g.

Utrop: 2 200 kr

KANNA, silver, invändigt förgylld, empire, lejonmaskaroner, Johan Petter Grönvall, Stockholm 1816, höjd 12 cm, längd 11 cm, vikt 159,0 g, lagning, något skev.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

BÄGARE, silver, delvis förgylld, vågbandsbård, Olof Löfvander d y, Luleå 1802, höjd 18 cm, diameter 14,2 cm, vikt 342,0 g, monogram/gravyr, skev fotring.

3 500 kr

Utrop: 2 000 kr

BESTICKSERVIS, 53 delar, silver, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 1 såssked, 1 uppläggningsked, 1 osthyvel, totalvikt 2194,3 g, några knivblad missfärgade,

Utrop: 8 200 kr

BESTICKSERVIS, 93 delar, silver, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 6 fiskgafflar, 6 fiskknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 8 efterrättsskedar, kompottsked, 12 teskedar, GAB, Esklitstuna 1974-1984, totalvikt 3460,6 g, i lindor.

36 000 kr

Utrop: 13 000 kr

BESTICKSERVIS, 31 delar, silver, modell Disa, 12 smörgåsgafflar, 12 bordsknivar, 6 efterrättsskedar, 1 smörkniv, Markströms, Uppsala 1949-1988, vikt 880,6 g.

3 400 kr

Utrop: 3 800 kr

BORDSKNIVAR, 12 st, silver, modell Disa, Markströms, Lidköping 1975, totalvikt 601,1 g.

Utrop: 1 700 kr

Silver Fat

K. ANDERSON, coaster, silver, Stockholm 1952, diameter 15,2 cm, vikt 138,4 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

SÅSSLEV, 2 st, silver, modell Engelsk Snäck, London 1833 & 1847, längd 18,5 cm, totalvikt 200,2 g, monogram.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Silver Soppslev

UPPLÄGGNINGSBESTICK, 3 delar, silver, delvis förgyllda, modell Svensk Spetsig, soppslev, såsslev, strösked, Israel Sundström, Stockholm 1921, totalvikt 263,5 g, gravyr, etui,

Utrop: 1 500 kr

STRÖSKED, silver, modell Gammal Fransk, Alexander Magnus Lundström, Visby 1846, längd 18,3 cm, vikt 58,1 g, gravyr.

400 kr

Utrop: 500 kr

2 LJUSSTAKAR, silver, modell Classic, höjd 16 cm, MGAB Uppsala 1968-69, fyllda i botten, vikt 374,0 g.

Utrop: 1 700 kr

C. G. HALLBERG, stop, silver, på kulfötter, lock med mynt, Stockholm 1950, höjd 21 cm, vikt 1089 g.

7 100 kr

Utrop: 6 900 kr

Silver Fat

MINNESTALLRIK, silver, illustration av Bengt Gilbert föreställande Carl Michael Bellman 1740-1795, numrerad 61/400, Gewe, Malmö 1975, diameter 20 cm, vikt 318,4 g.

Utrop: 2 000 kr