1 - 19 av 19

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj 2021

Klubbad för

ENGELBERT, brosch, 18K guld, odlade pärlor ca 5-6 mm, Stigbert för Engelbert, design Sigurd Persson, Stockholm 1953, mått 5,2 x 2,5 cm, vikt 5,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

CAMÉBROSCHER, 2 st, förgylld metall, totalvikt 27,8 g, 1 camé skadad.

375 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, 18K guld, korall, mått 3,5 x 4,0 cm, vikt 6,8 g.

3 100 kr

Utrop: 2 400 kr

BROSCH, sterlingsilver, kattdjur med markasiter, mått ca 5,0 x 2,0 cm, vikt 6,2 g.

800 kr

Utrop: 250 kr

BROSCH, 14K guld, halvpärlor, inkapslat hår, längd 25 mm, vikt 4,6 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

BROSCH, förgyllt silver, 1858, Johan Wahlström, Jönköping, vikt 15,6 g, dekor, ca 6×5 cm, nålen är i metall och verkar inte vara ett original.

400 kr

Utrop: 450 kr

BROSCH, delvis förgyllt silver, gammalslipad diamant, rosenslipade diamanter, rubiner, mått 4 x 2,5 cm, vikt 5,9 g, etui, gammalslipade diamanten har skador och en rubin är trasig, en sten saknas.

Utrop: 1 100 kr

BROSCH, 18K guld, smaragd, 4 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Ca/P, slöja , längd 35 mm, vikt 4,2 g.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, sterlingsilver, markasiter, kvinna med en skotsk terrier i koppel, mått ca 4,4 x 1,9 cm, hunden har egen broschnål på baksidan, vikt 7,8 g.

475 kr

Utrop: 250 kr

BROSCH, sterlingsilver, katt med markasiter, mått ca 2,3 x 1,4 cm, vikt 2,6 g.

175 kr

Utrop: 200 kr

BROSCH, sterlingsilver, Ge-Kå, Stockholm 1952, höjd 42 m, vikt 7,3 g.

350 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, stål, höjd 65 mm, vikt 11,5 g.

650 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, förgylld metall, Stockholm 1856, antik, höjd 58 mm.

300 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver, Asa-silver, H Olsson, Falkenberg 1949, mått 3,0 x 4,2 cm, vikt 6,1 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

BROSCH, 18K guld, camé, höjd 24 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 800 kr

BROSCH, silver, G Dahlgren & Co, Malmö 1946, mått 3,6 x 3,6 cm, vikt 15,2 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver, bergkristall, markasiter, mått 2,5 x 3,2 cm, vikt 5,8 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, sterlingsilver, keltisk knut, Edinburgh 2005, diameter 40 mm, vikt 9,1 g.

325 kr

Utrop: 225 kr

BROSCH, silver, 3 rådjur, Hugo Ahlin Guldsmedsverkstad, 1949, bredd 25 mm, vikt 12,2 g.

300 kr

Utrop: 350 kr