1 - 20 av 33
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 maj

Klubbad för

LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, svenska importstämplar, höjd 9 cm, fylld botten, totalvikt 578,5 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

BONBONJÄR, silver, på fyra tassar, två hänklar, svenska importstämplar, höjd 19 cm, bredd 12 cm, vikt 186,2 g.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

J TOSTRUP, serveringsbestick, 2 delar, silver, sked samt gaffel, Norge, vikt 155,0 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

SERVERINGSBESTICK, 2 delar, silver, tårtspade samt gaffel, jugend, svenska importstämplar, vikt 133,0 g.

Utrop: 900 kr

SÅSSKED, silver, jugend, svenska importstämplar, vikt 54,8 g.

425 kr

Utrop: 500 kr

SERVERINGSSKED, silver, jugend, längd 19,5 cm, svenska importstämplar, vikt 59,6 g.

Utrop: 500 kr

LJUSSTAKAR; ett par, silver, åttkantigt kolonnskaft, höjd 17 cm, fylld botten, totalvikt 295,5 g, bucklor.

650 kr

Utrop: 700 kr

FIGURIN, silver, viking, Markströms, Uppsala 1972, höjd 55 mm, vikt 49,3 g, skölden är löstagbar, små skador.

Utrop: 350 kr

ERIC LÖFMAN, ljusstakar, ett par, silver, Markströms, Uppsala 1974, höjd 13 cm, fyllda, vikt 465,5 g.

Utrop: 900 kr

BESTICK, 12 delar, silver, pärlemor, 6 smörgåsgafflar, 6 bordsknivar, Henry Wilkinson & Co., Sheffield 1855, totalvikt 408,9 g, 1 gaffel är udda, Martin Hall & Co, Sheffield 1865, slitage.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

SKALLRA, sterlingsilver, pärlemor, liten hund, mått ca 8,3 x 3,0 cm, vikt 13,9 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

BOKMÄRKE, sterlingsilver, fågel, mått ca 10,5 x 3,5 cm, vikt 13,4 g.

500 kr

Utrop: 550 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, blomdekor, manschetter, höjd 20 cm, fylld botten, totalvikt 591,2 g, skeva.

800 kr

Utrop: 900 kr

MOCKASKEDAR OCH TÅRTSPADE, 13 delar, silver, modell Princess, tårtspade samt 12 mockaskedar, Ceson, Göteborg 1972-1979, totalvikt 168,6 g, etui.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

SKEDAR, 2 st, silver, Johan Ahlbom, Västerås 1795, längd 22,4 cm, vikt 128,0 g, gravyr, små bucklor.

Utrop: 900 kr

3 DOSOR, silver, ovala, 1841-1865, förgyllda insidor, samtliga har uppfällbara lock, dekor, total vikt 149,0 g, alla har gravyrer, en har små bucklor.

1 400 kr

Utrop: 1 100 kr

2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 13 cm, 1972, Finland, del av vikten är av metall, vikt 299,9 g.

Utrop: 800 kr

MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, invändigt förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn, svenska importstämplar, höjd 65 mm, diameter 74 mm, vikt 120,0 g.

1 200 kr

Utrop: 800 kr

GEORG JENSEN, 2 saltkar med skedar, sterlingsilver, blå emalj, nr. 100, Danmark efter 1945, höjd 15 mm, längd 61 mm, totalvikt 50,6 g.

Utrop: 1 700 kr

LJUSTAKAR, ett par, silver, på rund fot med pärlbård, Eric Löfman för Mema, Lidköping 1994, signerade, höjd 13 cm, fylld botten, vikt 571,1 g, askar.

Utrop: 1 400 kr