1 - 10 av 10

Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni

Klubbad för

BESTICKSERVIS, 89 delar, silver, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 6 fiskgafflar, 6 fiskknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 4 glassskedar, kompottsked, 12 kaffeskedar, GAB, Esklitstuna 1966-1979, totalvikt 3269,9 g, i lindor.

15 200 kr

Utrop: 12 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG (1823-1850), ett par ljusstakar, silver, nyrenässans, kvadratisk for med pärlbård, på boutonformade tassar, kannelerad stam med sfärer i mitten, lösa manschetter, Stockholm 1886, höjd 18,5 cm, vikt 413 g.

Utrop: 7 500 kr

SKÅL, sterlingsilver, Nordisk silverkonst, på rund fotplatta, bukig form, fyra stiliserade bladfötter,Helsingborg 1948, höjd 13,6 cm, mynningens diameter 13,9 cm, vikt 651 g.

Utrop: 5 500 kr

MATSILVER, Cohr, silver, 24 delar fiskbestick, Danmark, vikt 1286,5 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, Rokokostil, svenska importstämplar, ca 1960, höjd 18 cm, fylld botten.

Utrop: 3 000 kr

SKÅLAR, 2 st, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1930-1940, höjd 9 cm, diameter 18 cm, totalvikt 444,5 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, kaffekanna, silver, skaft i trä, godronnerad, Stockholm 1840, höjd 29 cm, vikt 1084,1 g, liten spricka i träskaftet.

Utrop: 5 000 kr

FRUKTSKÅL, silver, förgylld insida, höjd 10 cm, diameter 20 cm, dekor, MEMA, vikt 511,6 g.

Utrop: 4 500 kr

KANDELABRAR, ett par, silver, tvåarmade, TH Martinsen, Tönsberg, Norge, höjd 15,7 cm, längd 24,7 cm, svensk imortstämpel 1952, fyllda, total vikt 1044 g.

Utrop: 4 900 kr

SKÅL PÅ FOT, silver, halvklotformad, brätte med druvklasar, fot med växtmotiv i relief, bukig stam, JP Forsberg, Luleå 1883, höjd 11,5 cm, diameter 15 cm, vikt 141 g.

Utrop: 1 900 kr