1 - 10 av 10

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 oktober

Aktuell budnivå

Silver Fat

JUDAICA, fat, silver, hebreisk text, formpressad, diameter 48 cm, vikt ca 1000 g.

Inga bud

Utrop: 6 900 kr

Lägg bud

SYSET, silver, brodersax, nål, fingerborg, stickel, nålask, svenska importstämplar, fingerborgen är tillverkad av Bröderna Lundqvist, Falun 1944, etui.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

Lägg bud

Silver Fat

BORGILA, fat, sterlingsilver, rektangulärt, vågbandsbård, Stockholm 1951, mått 15,5 x 29 cm, vikt, 479,9 g, dustbag.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

Lägg bud

Bestickservis, 30 delar, Rosenholm, silver, 10 bordsskedar, 10 bordsknivar, 10 bordsgafflar, GAB, Stockholm , 1940-tal, längd 17,5-19,8 cm, vikt 1271,4 g.

Inga bud

Utrop: 4 900 kr

Lägg bud

CIGARRETUI, sterlingsilver, William Summers, London 1880, förgylld insida, mått 12 x7,5 x3,6 cm, vikt 220,1 g, slitage.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

Lägg bud

2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 15 cm, Ceson, 1954, fylld botten, total vikt 308,8 g.

Inga bud

Utrop: 1 300 kr

Lägg bud

BESTICKSERVIS, 37 delar, Rosenholm, silver, 8 bordsskedar, 8 bordsknivar, 8 bordsgafflar, 8 kaffeskedar, 4 smörknivar, potatissked, GAB 1950-1980-tal, vikt 1451,3 g.

Inga bud

Utrop: 5 200 kr

Lägg bud

SOLUR, silver, sten, på träscockel, Hovjuvelerare A Hildebrand, Gävle 1972, höjd 16,7 cm, vikt 712,4 g.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Lägg bud
Bild kommer

BESTICKSERVIS, silver, 72 delar, modell Uppsala, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 efterrättsskedar, signerade Löfman, Mema, Eskilstuna 1993-1999, totalvikt 3307 g, i lindor,

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud

BESTICKSERVIS, silver 101 delar, modell Svensk Rund, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 4 fiskgafflar, 4 fiskknivar, 1 matsked, 12 smörgåsknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsskedar, 12 kaffeskedar, 4 mockaskedar, 1 serveringssked, 1 såsslev, 1 smörkniv, 1 tårtspade, GAB, totalvikt 3993,0 g, i askar.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud