181 - 200 av 239
1...9101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad ljus orangegul safir ca 3,63 ct, Swedish Gem Lab report GR00675-14006, 20 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Sven Seblings Juvelatelje, Göteborg 1974, stl 17 mm, vikt 9,0 g, safiren har små nagg vid rondisten.

Utrop: 20 000 kr

CARTIER, armring, Trinity Bracelet, 18K trefärgat guld, ref. nr. KV357, 1997, 70x75 mm, vikt 65,4 g, certifikat, originaletui.

32 500 kr

Utrop: 34 000 kr

CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, ref. nr. MH518, 1997, höjd 20 mm, vikt 13,7 g, clips/stift, påse.

16 200 kr

Utrop: 10 000 kr

ENGELBERT, ring, Spike pavé, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 1,79 ctv, TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,1 g.

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 10,8-11 mm, 42 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv TW-W/VS, höjd 32 mm, 12,9 g, skruvstift, en diamant av lägre kvalitet, en diamant skadad.

Utrop: 11 500 kr

ATELIER BORGILA, armband, silver, Stockholm 1953, bredd 30 mm, längd 18 cm, vikt 41,2 g.

3 100 kr

Utrop: 2 900 kr

OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, längd 100 mm, 4-radig kedja i 18K guld/oxiderat sterlingsilver, längd 80 cm, total vikt 39,5 g varav låset 12,7 g, etui.

14 400 kr

Utrop: 15 000 kr

BERNT HÖGKVIST, armring, sterlingsilver, samorodok, Stockholm 1975, innermått ca 18 cm, vikt 242,5 g, säkerhetskedja. (d)

3 500 kr

Utrop: 3 400 kr

Utrop: 36 000 kr

COLLIER, 21K guld, lapis lazuli, kulor ca 10,3 mm, längd 51 cm.

Utrop: 15 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor ca 15,2 mm, svarta diamanter ca 1,50 ctv, höjd 34 mm, vikt 15,1 g, krokar.

Utrop: 20 000 kr

JAKOB ENGELBERTH TORSK, strösockerskål, silver, hänklar, gustaviansk stil, Stockholm 1906, höjd 18 cm, vikt 522,4 g.

Utrop: 4 000 kr

C F CARLMAN, ljusstakar, silver, Stockholm 1949, höjd 10 cm, vikt 302,6 g, monogram.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(K)/VS2, stl 17,75 mm, vikt 15,3 g, diamanten med nagg.

Utrop: 66 000 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 23,00 ct, briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 18,25+ mm, vikt 16,7 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har små nagg.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragdslipad smaragder ca 30,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 28 mm, vikt 17,0 g, krokar med stopp, smaragderna har inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.

27 500 kr

Utrop: 30 000 kr

COLLIER, låghaltigt vitguld, gammalslipad diamant ca 3,20 ct, ca TCa(K)/VS2, gammalslipade diamanter ca 0,28 ctv, längd 40 cm, vikt 5,7 g, kedja i 18K vitguld, stora diamanten har nagg och skador på rondisten samt repor.

Utrop: 165 000 kr

RING, platina, stjärnsafir ca 13,00 ct, gammal-, åttkant- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Otto Andersson, Stockholm 1946, stl 17,5 mm, vikt 12,7 g, safiren har inneslutningar som når ytan och rör sig något i fattningen.

9 900 kr

Utrop: 10 000 kr

ERIC RÅSTRÖM, ljusstakar, silver, signerade, Stockholm 1954, höjd 17 cm, vikt 266,8 g.

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad ametist 22,80 ct, 56 briljantslipade diamanter 0,78 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 15,3 g.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr