61 - 80 av 239
1...345...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, ring, Eventyr, 18K guld, sockertoppslipade akvamariner, briljantslipad diamant ca 0,06 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 12,9 g.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

CHOPARD, armband, Casmir, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW/VVS, mått 54x45 mm, vikt 80,2 g, påse.

51 000 kr

Utrop: 40 000 kr

W.A. BOLIN, collier, 18K guld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv varav mittstenen ca 0,50 ct, ca TW-Cr/VVS-SI, längd 43 cm, vikt 29 g, enstaka smaragader med skador och nagg, originaletui.

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 38 smaragder ca 7,60 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W/VS, längd ca 5 cm, vikt 21,0 g, stift/clips, några smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.

25 500 kr

Utrop: 28 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,06 ct, Ca-Light Yellow(N-O)/SI1, GIA certifikat 7001510, E. Olenfalk Guldatelje, Stockholm 1984, stl 16,5+ mm, vikt 4,9 g, diamanten har lätt slitage på fasettkanter.

Utrop: 120 000 kr

SANDBERG, ring, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 13,1 mm, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca TW(F)/VS1, studioarbete, stl 17,25 mm, vikt 21,8 g.

Utrop: 25 000 kr

KERSTIN ÖHLIN- LEJONKLOU, ring, 18K guld, cabochonslipad safir, Östersund 1973, stl 16,5 mm, vikt 15,3 g. (d)

Utrop: 7 800 kr

CARLO WEINGRILL, armband, Bamboo Bracelet, 18K guld, längd 23 cm, vikt 84,5 g, skada och buckla.

Utrop: 36 000 kr

COLLIER, 18K guld, Wien, Österrike, längd 42 cm, vikt 51,9 g.

24 500 kr

Utrop: 22 000 kr

ARMRING, 14K guld, silver, sockertoppslipad safir, rosenslipade diamanter, kobolt glas, antik, Ryssland, St Petersburg, omkring 1900, innermått 59x49 mm, vikt 23,2 g, öppningsbar, säkerhetskedja, mittdelen går att använda som lås till collier, safir med nagg, några diamanter med nagg och skador.

11 000 kr

Utrop: 11 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, turmalin, onyxer, monogram signerad, Lund 1933, stl 16 mm, vikt 6,2 g, stenarna har kraftigt slitage. (d)

16 200 kr

Utrop: 8 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristaller, signerad, Lund 1943, mått 59x29 mm, stavlänk 60 cm, vikt 34,6 g. (d)

12 400 kr

Utrop: 9 900 kr

SYSKONRING, platina, antik-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter 2,98 ctv enligt gravyr, ca Cr-TCa(J-L)/SI2, stl 17 mm, vikt 5,2 g, storleksändrad, den äldre briljantslipad diamanten har stark fluorescens, den antikslipade diamanten har inneslutning som når ytan och små nagg, båda diamanterna har inverterade naturaler vid rondisten.

55 000 kr

Utrop: 60 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 20,57 ct, briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 18 mm, vikt 15,4 g, tanzaniten har liten repa på bordet och några diamanter har nagg.

Utrop: 80 000 kr

BVLGARI, ring, Parentesi, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g, originaletui, ytterask.

34 500 kr

Utrop: 14 000 kr

BVLGARI, hänge, 18K guld/stål, pärlemor, rörlig ovandel, höjd 40 mm, läderrem med stållås, längd 39 cm, kuvertetui, ytterask.

17 200 kr

Utrop: 14 000 kr

BVLGARI, ring, 18K guld/stål, pärlemor, rörlig ovandel, stl 17,25 mm, vikt 24,0 g, originaletui, ytterask.

9 100 kr

Utrop: 10 000 kr

FRED, collier, Success, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 13,80 ctv, ca River-TW/VVS-VS, ref. nr. 1120266, modell 7J0275-042, längd 45 cm, vikt 85,4 g, originalask samt ytterkartong.

Utrop: 200 000 kr

FRED, armband, Success, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 8,66 ctv, ca River-TW/VVS-VS, ref. nr. 1056247, modell 6J0167-016, längd 16 cm, vikt 53,8 g, originalask samt ytterkartong.

Utrop: 90 000 kr

FRED, örhängen, Success, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca River-TW/VVS-VS, ref. nr.1069896, modell 8J0233-000, längd 20 mm, vikt 16,1 g, stift med clips, originalask samt ytterkartong.

31 500 kr

Utrop: 30 000 kr