101 - 120 av 239
1...567...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021

Klubbad för

COLLIER, platina, gammalslipad diamant ca 1,20 ct, ca Cr(J)/VS1, gammal-, åttkant - och rosenslipade diamanter ca 2,20 ctv, Belle Epoque, omkring 1900, längd 41 cm, vikt 11 g.

63 000 kr

Utrop: 45 000 kr

BOUCHERON, ring, Pensée de Diamants, 18K vitguld, 108 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW/VVS-VS, ref. nr. H12043, modell M, stl 16,5 mm (52), vikt 7,6 g, originalask samt ytterkartong.

40 000 kr

Utrop: 34 000 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K roséguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ref. nr. GXX354, stl 18, vikt 33,1 g, certifikat, skruvmejsel, originaletui, ytterask, påse.

80 000 kr

Utrop: 65 000 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, ref. nr. DFI752, stl 18, vikt 35,1 g, certifikat, skruvmejsel, originaletui, ytterask, påse.

49 000 kr

Utrop: 42 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Eventyr, 18K guld, sockertoppsslipade ametsiter, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 12,6 g.

Utrop: 16 000 kr

CARTIER, ring, 18K vitguld, rund fasetterad akvamarin ca 3,20 ct, ref. nr. 177280, stl 16 mm (50), vikt 19,5 g, stenen har ytdefekter.

Utrop: 24 000 kr

TAPIO WIRKKALA, hänge, Silver Moon, sterlingsilver, för Nestor Westerback, Finland 1971, höjd 145 mm, vikt 38,6 g, ej signerad.

Utrop: 14 000 kr

TAPIO WIRKKALA, örhängen, Silver Moon, sterlingsilver, för Nestor Westerback, Finland 1973, höjd 85 mm, vikt 26,3 g, krokar, ej signerade, mindre bucklor.

Utrop: 5 700 kr

LALIQUE, collier, L'Oiseau de Feu, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, diskar av svart jade, snidad vit jade, droppslipad eldopal, 4 gula droppslipade safirer, kulor av karneol, svart och orange emalj, flätat sidenband, längd 73 cm, originaletui samt ytterkartong.

70 000 kr

Utrop: 75 000 kr

BVLGARI, ring, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, smaragd, rubin, odlad pärla, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.

13 000 kr

Utrop: 14 000 kr

CHAUMET, collier, 18K vitguld, blå och rosa safirer ca 2,30 ctv, ref. nr. 865001, längd 46 cm, vikt 30,7 g, safirer med nagg på kulett.

Utrop: 24 000 kr

CHAUMET, armband, 18K vitguld, blå och rosa safirer ca 2,25 ctv, ref. nr. 866541, längd 18,5 cm, vikt 18,4 g, safirer med nagg på kulett.

Utrop: 16 000 kr

COLLIER, 18K guld, 32 odlade pärlor ca 4,6-9,2 mm, 7 ovalslipade safirer ca 12,00 ctv, 852 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 17,00 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, bredd 10,5-20,5 mm, längd 44 cm, vikt 167,9 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 200 000 kr

RING, 14K guld, kuddslipad obehandlad gul safir 13,02 ct, GCS certifikat 81320-62, 6 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,3 g, safiren har små nagg samt sitter löst i fattningen.

Utrop: 180 000 kr

BROSCH, 18K guld, månskära, 32 gammalslipade diamanter 2,15 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/SI-P, längd 5,5 cm, vikt 8,1 g, säkerhetsnål, ett fåtal diamanter med nagg.

12 200 kr

Utrop: 11 400 kr

BROSCH, 18K guld/silver, 44 antik- och gammalslipade diamanter ca 5,70 ctv, ca TCr-Ca/VS-SI, höjd 55 mm, vikt 12,6 g, en diamant är trappslipad, enstaka diamanter med skador och nagg, svaga fattningar, etui.

19 600 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, 14K vitguld, colombiansk smaragd 3,21 ct, minor clarity enhancment, GCS certifikat 80264-78, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17 mm, vikt 7,8 g, smaragden har små nagg, en diamant är limmad i fattningen och sitter snett, några diamanter har nagg.

Utrop: 82 000 kr

K. ANDERSON, armband, 18K guld/platina, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS, Stockholm 1928, längd 18 cm, vikt 9,4 g, enstaka diamanter med nagg, originaletui.

25 500 kr

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, 14K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCa-LBr/P, höjd 31 mm, vikt 6,2 g, nålen i 9K guld, enstaka diamanter med nagg och skador.

8 500 kr

Utrop: 7 500 kr

BVLGARI, armband, 18K guld, romerskt mynt, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 17,5 cm, vikt 51,4 g, myntet med spricka.

44 000 kr

Utrop: 25 000 kr