1 - 20 av 34
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni

Klubbad för

DAVID ANDERSEN, skål, silver, hamrad yta, Stockholm 1922, höjd 5,5 cm, diameter 12 cm, vikt 152,5 g.

Utrop: 1 000 kr

AFTONVÄSKA, silver, delvis förgylld, mått 10 x 13,5 cm, vikt 109,1 g.

750 kr

Utrop: 700 kr

DOSA, silver, flerfärgad emalj, 6,0x9,5 cm, vikt 156,1 g.

8 600 kr

Utrop: 550 kr

DOSA, silver, Österike 1862, 4,5x8,5 cm, vikt 85,3 g, gravyr.

700 kr

Utrop: 550 kr

DOSA, silver, Peter Eneroth, Stockholm 1786, 4,8x8,5 cm, vikt 88,8 g.

3 000 kr

Utrop: 550 kr

COASTERS, ett par, nysilver, trä, engelska stämplar, höjd 7 cm, diameter 12,4 cm, totalvikt 1082,4 g.

Utrop: 600 kr

COASTER, nysilver, trä, genombrutet bätte, Godinger 1980-tal, höjd 5,5 cm, diameter 18,5 cm, vikt 565,3 g, träinsatsen är lös.

325 kr

Utrop: 350 kr

BRUDKRONA, silver, bergkristall, Arvo Saarela, signerad, Enköping 1965, diameter 5,5 cm, vikt 62,7 g.

2 300 kr

Utrop: 1 400 kr

BÄGARE, silver, hamrad yta, Ceson, Göteborg 1977, höjd 9 cm, vikt 355,2 g.

Utrop: 2 400 kr

TEBURK, sterlingsilver, förgylld insida, röd cabochonslipad sten, månstenar, GAB, Stockholm 1952, höjd 7,6 cm, vikt 202,7 g, gravyr.

2 000 kr

Utrop: 1 400 kr

SKÅL MED LOCK, silver, cabchonslipad ametist, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1974, diameter 7 cm, vikt 101,0 g.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

OSTRONGAFFLAR, 5 st, silver, jugend, Leo Victor Gardey, vikt 140,7 g.

Utrop: 2 400 kr

VINSTÄLL, nysilver, längd 29 cm, höjd 18 cm, vikt 802,1 g.

1 900 kr

Utrop: 550 kr

COASTERS, ett par, silver, mytologiskt motiv, GAB, Stockholm 1947-1953, diameter 12 cm, totalvikt 239 g.

900 kr

Utrop: 700 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, mockaskedar, 12 st, förgyllt silver, Stockholm 1894, längd 9 cm, totalvikt 152,3 g, etui.

Utrop: 1 000 kr

SERVERINGSSKEDAR, ett par, förgyllt silver, längd 21,2 cm, totalvikt 122,6 g, etui.

800 kr

Utrop: 900 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, geometriska former, Eric Löfman för MGAB, Uppsala 1972, höjd 8 cm, diameter 7,1 cm, signerade, fylld botten, totalvikt 543,8 g, små bucklor vid foten.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, 3 delar, silver, delvis förgyllt, sockerskål, gräddkanna, fat, C.G. Hallberg, Stockholm 1953, totala mått 17,5 x 12 x 4,5 cm, totalvikt 168,3 g.

Utrop: 1 000 kr

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Rosenholm, GAB, Eskilstuna 1975-1983, längd 12,1 cm, totalvikt 169,7 g, etui.

Utrop: 1 100 kr

12 KAFFESKEDAR, silver, 1914, delvis förgyllda, Södermalms Guldsmedsaffär, vikt 130,9 g, etui.

800 kr

Utrop: 900 kr