21 - 40 av 168
123...9 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 2 juli 2022

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-<25), Chronometer, Ref nr. 16610, Serie nr. S851516, Cal 3135, Verk nr. 6964988, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, utbytta visare (Luminova), Fliplocklänk, viklås (2010), Ref nr. 93150-RS 11/501 B, servad oktober 2021, ca 1994.

77 000 kr

Utrop: 57 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 116234, Serie nr. 565X13D1, Cal 3135, Verk nr. 7D529157, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr.72600A-5RR/5KU, cert, januari 2014, box, ytterkartong.

70 000 kr

Utrop: 69 000 kr

ZENITH, El Primero, Surf, s.k. "TV Screen, Big Blue", "Tachymetre", Cal 3019 PHC, Boett nr. 01-0200-415, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk (skadad, se fördjupad information och bilder), ca 1974, box.

18 000 kr

Utrop: 19 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, "Triple Calendar", s.k. "Tear-Drop Lugs", Cal P484/1A, Serie nr. 511311, Boett nr. 412368, herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, renoverad urtavla, läderband, ca 1947.

23 000 kr

Utrop: 19 000 kr

JAEGER-LECOULTRE, Memovox, Cal P489/1, Serie nr. 1067596, Ref nr. 3151, Boett nr. 636849, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, alarm, skadad urtavla, läderband, ca 1955.

10 600 kr

Utrop: 9 200 kr

Klockor Ulysse Nardin

ULYSSE NARDIN, Locle Suisse, "Francois Borgel Case", Serie nr. 237018, Boett nr. 606516, herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1945.

8 100 kr

Utrop: 7 500 kr

must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 226612, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), manuell, mineralglas (skadat), läderband, ca 1980.

Utrop: 4 900 kr

OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 17213159, Ref nr. OT 14394, Boett nr. 14393/4 SC 61, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), läderband, ca 1961.

16 200 kr

Utrop: 13 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, damur, 24 mm, 18K guld (Boliden), quartz, safirglas, datum, läderband, ca 2005, box.

3 700 kr

Utrop: 2 600 kr

Klockor Chopard

CHOPARD, Genève, Happy Sport "Happy Fish", Serie nr. 1109933, Boett nr. 28/8347/8-402 / 8347, damur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, rubiner, gula safirer, blå safirer (30 st.), gummiband, originalspänne i stål, ca 2005.

15 200 kr

Utrop: 11 000 kr

must de CARTIER, VLC, Cal 90, Boett nr. 020335/590003, unisex, 30 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1990, servicepåse.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 853, Serie nr. 1664168, Boett nr. 1290013, stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), läderband, ca 1962.

4 600 kr

Utrop: 4 500 kr

must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 86403 / 3 66001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, skadad urtavla, OBS: skadad boett (se fördjupad info), läderband, originalspänne i doublé, ca 1990.

2 700 kr

Utrop: 1 200 kr

TAG HEUER, Carrera, "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. YS2504, Ref nr. CV2010.BA0786, Boett nr. CV2010, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, defekt (går ej, servicebehov), glasbaksida, buckla, originallänk, viklås, Ref nr. FAA018-Y-R3, ca 2005, serviceetui.

9 500 kr

Utrop: 6 200 kr

LONGINES, Dolce Vita, Cal 178, Serie nr. 29469601, Ref nr. L5.155.47.56, Boett nr. L5.155.4, damur, 20 x 24,5 (30) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. 27634/EI, cert (ej komplett), ca september 2000, box (till Longines Conquest), ytterkartong.

2 800 kr

Utrop: 2 600 kr

ZENITH, fickur, 52,5 mm, savonett, Cal Prima, Serie nr. 2066441, Boett nr. 198065, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, innerlock i 18K guld, ca 1916, läderpåse.

Utrop: 18 000 kr

TECHNOS, hängur, 25 mm, Cal ETA 2512, Boett nr. 9, 14K guld, ankargång, emalj, ca 1970.

Utrop: 2 600 kr

OMEGA, De Ville, Cal 625, Serie nr. 40948881, Ref nr. MD 111.0132, Boett nr. 111.0132, herrur, 32 x 29 (36) mm, doublé (20 micron/skadad), manuell, safirglas, skadad urtavla, ca 1977, metallänk ej original.

1 200 kr

Utrop: 1 000 kr

OMEGA, Genève, Cal 601, Serie nr. 25068918, Ref nr. BD 131.026, Boett nr. 131026, herrur, 33,5 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1967.

6 000 kr

Utrop: 3 800 kr

Klockor Lemania

LEMANIA, herrur, 34 mm, Cal 3000, Serie nr. 1066821, Boett nr. 202 OT, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.

8 800 kr

Utrop: 4 900 kr