181 - 196 av 196
1...8910 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022

Klubbad för

PAUL MÖLLER, supsked, förgyllt silver, graverad dekor, Nyköping, 1600-talets mitt, längd 139 mm, vikt 26,2 g.

6 700 kr

Utrop: 5 800 kr

SUPSKED, silver, skaft med dubbelsidig kerub, inskription på norska, Norge, 1700-talets andra hälft, längd 151 mm, vikt 41,6 g, inga stämplar.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

C.G. HALLBERG, brosch, platina, odlade pärlor ca 4,9 mm, äldre briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1948, diameter 26 mm, vikt 6,8 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.

10 400 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, platina, odlad pärla ca 6,5 mm, antikslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCr(I)/SI1, rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, diamanten har liten skada och inverterad natural.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

RING, platina, gammalslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1942, stl 17,25 mm, vikt 9,6 g, flera diamanter har skador.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, nr 20, sterlingsilver, signerad, Lund 1970, längd 6 cm, vikt 17,4 g. (d)

Utrop: 9 000 kr

REY URBAN, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,95 ct, ca TW(F)/VS2, baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, Stockholm 1968, stl 17 mm, vikt 7,9 g, mittstenen har naturaler på rondisten, ena sidostenen är skadad. (d)

Utrop: 45 000 kr

BROSCH, 15K guld, ametist ca 20,00 ct, fröpärlor, England, ca 1920-tal, 27x22 mm, vikt 11,5 g, nål samt säkerhetskedja i 9K guld, ametisten har små nagg, etui.

8 900 kr

Utrop: 4 500 kr

ARMRING, öppningsbar, 14K guld, vit och grön emalj, treklöver i silver med rosenslipade diamanter, antik, mått 63x58 mm, vikt 24,1 g, säkerhetskedja i ca 10K guld, emaljskador, nagg på diamanterna, etui.

Utrop: 9 900 kr

SKRIN, silver, oval, insida med svart textil, Ceson, Göteborg 1951, höjd 5 cm, längd 12 cm, vikt 230,7 g.

Utrop: 2 000 kr

OLE LYNGGAARD, kedja, Mega, 18K guld, längd 45 cm, vikt 65,9 g, lås, Rustik, för tvåradigt collier, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, diameter 13,4 mm, vikt 6,4 g, kedjan ej stämplad, originalpåse.

38 500 kr

Utrop: 43 000 kr

BROSCH, 18K vitguld/platina, carréslipade smaragder, antik- och gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, Stockholm, längd 68 mm, vikt 6,0 g, nål i 18K guld, enstaka stenar har små skador och nagg, etui.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 9 smaragdslipade smaragder ca 24,00 ctv, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 5,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 19,5 cm, vikt 35,0 g, svaga fattningar, smaragderna har nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter har skador och nagg.

Utrop: 62 000 kr

W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, droppslipad safir 1,67 ct, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca River-TW/VVS-SI, Stockholm 1979, stl 17,5+ mm, vikt 6,8 g, safiren har små nagg, enstaka diamanter har nagg och skador.

Utrop: 20 000 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 6,3x5,1x4,4-8,9x7,8x7,6 mm, fröpärlor ca 2,2-3,0 mm, GCS report 5783-391, lås i 18K guld och silver med rosenslipade diamanter, John Petterssons Eftr Juvelerare, Stockholm 1949, längd 47 cm, vikt 17,1 g, säkerhetskedja i silver.

19 800 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, orientalisk pärla ca 12,6x10,5x8,9 mm, GCS report 5783-390, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, Georg Perenyi Guldsmedsateljé, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 9,1 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 28 000 kr