21 - 40 av 313
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca W-Cr/VS-SI, vikt 4,9 g.

Utrop: 12 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 2,7 g.

6 700 kr

Utrop: 6 600 kr

Smycken Nål

NÅL, klo, 14K guld, opal, blå emalj, antik, 1800-tal, kedja i 20K guld, längd 9 cm, vikt 6,7 g, opalen med spricka, etui.

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift/clips, höjd 20 mm, vikt 3,5 g.

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 134 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, höjd 20 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 8 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,03 ct, TW(G)/VS2, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 220 000 kr

RING, platina, kuddslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Diamond Grading Report 6445284001, 38 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 40 000 kr

ENSTENSRING, platina, smaragdslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Diamond Grading Report 1445675618, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 37 000 kr

RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 9,8 g, svaga fattningar.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,61 ctv enligt gravyr varav mittstenen ca 0,25 ct, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 6 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,5-8,0 mm, lås i 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-TCr/SI, längd 61 cm, knutet, vikt 52,2 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/P, stl 19 mm, vikt 15,0 g, diamant med skada.

Utrop: 8 400 kr

RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW/SI2, gammalslipade och briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 1,5 g, natural vid rondisten.

Utrop: 13 400 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 6,5-8,9 mm, doserat, lås i 18K vitguld, droppslipad smaragd, 16 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, Atelier Ajour, Stockholm 1965, längd 48 cm, vikt 89,3 g, flera diamanter med nagg och skador, smaragden med nagg.

Utrop: 8 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 5,0 g, mindre skada på skenan.

Utrop: 5 500 kr

ARMBAND, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca Cr-LY/SI-P, diameter 56 mm, vikt 17,7 g, säkerhetskedja.

Utrop: 10 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 24 000 kr

ARMRING, 18K guld / vitguld, odlad pärla, 10 diamanter med äldre slipningar ca 0,30 ctv, C.G. Hallström, 1901, stel, öppningsbar ca 55×48 cm, vikt 14,3 g, etui.

Utrop: 8 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 1,36 ct, 22 briljantslipade diamanter 0,77 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, smargden med nagg vid rondisten.

Utrop: 8 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 9 smaragdslipade smaragder ca 24,00 ctv, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 5,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 19,5 cm, vikt 35,0 g, svaga fattningar, smaragderna har nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter har skador och nagg.

Utrop: 62 000 kr