41 - 60 av 120
1234...6 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2023

Klubbad för

HÄNGE, palladium/platina, smaragdslipad akvamarin ca 40,00 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, höjd 45 mm, vikt 13,6 g, enstaka diamanter har nagg.

36 500 kr

Utrop: 34 000 kr

ATELIER AJOUR, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 1,36 ct, ca TW(G)/SI1, Stockholm 1963, stl 18 mm, vikt 5,0 g, diamanten har stort bord, låg krona och liten kulettfasett samt inverterade naturaler vid rondisten.

Utrop: 50 000 kr

Smycken Diadem

DIADEM, silver, delvis förgyllt, 34 gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, höjd 43 mm, vikt 24,3 g, etui från C.F. Carlman.

42 000 kr

Utrop: 35 000 kr

BROSCH, silver/guld, 16 antikslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-Ca/VS, antik, mått 34x21 mm, vikt 5,1 g, omarbetad, enstaka diamanter har nagg, etui.

27 000 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 2,02 ct, TW(G)/SI1, GIA inskription 1285869691, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 140 000 kr

GEORG JENSEN, collier, 13 rader, Aria, nr 593B, sterlingsilver, längd 43 cm, vikt 269,0 g, originaletui.

15 200 kr

Utrop: 16 000 kr

GEORG JENSEN, bestickservis, Caravel, 129 delar, sterlingsilver/bakelit, 12 lunchgafflar, 10 lunchknivar, 12 matgafflar, 14 matknivar, 12 fiskkivar, 12 barngafflar, 12 fruktknivar, 12 teskedar/stor barnsked, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 2 gafflar för kallskuret, 2 salladsbestick, 1 stor serveringssked, 1 serveringssked, 1 såsslev, design Henning Koppel, Danmark 1957, totalvikt ca 6600 g, ask.

Utrop: 86 000 kr

WIWEN NILSSON, skål, Bysantiska modellen, silver, signerad, Lund 1942, diameter 15 cm, höjd 7,5 cm, vikt 408,4 g, gravyr i botten. (d)

6 400 kr

Utrop: 5 000 kr

ALEXANDER TILLANDER, ring, platina, smaragdslipad topas ca 4,50 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, Helsingfors, 1930-tal, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g, ringskenan har skador.

61 000 kr

Utrop: 30 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Winter Frost, platina, briljantslipad diamant 1,52 ct, TW(F)/SI1, GIA report 2294606699, 22 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, Charlotte Lynggaard, nr OL17121, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, små sprickor i metallen, Ole Lynggaard diamond report, originaletui.

Utrop: 170 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 7,50 ctv, ca TW-W/SI, längd 16,7 cm, vikt 13,2 g.

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/VS1, 9 gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1900-talets andra hälft, stl 16,25 mm, vikt 21,2 g, spricka i ringskenan.

44 000 kr

Utrop: 49 000 kr

CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, ref. nr NGW272, stl 17, vikt 32,1 g, visst slitage, skuvmejsel, certifikat, originaletui.

CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K vitguld, ref. nr LID569, stl 17, vikt 33,4 g, skruvmejsel, certifikat, en skruven lossnar vid öppning, originaletui.

CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K roséguld, ref. nr MOZ772, stl 17, vikt 30,8 g, skruvmejsel, certifikat, originaletui.

CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, stl 17, ref. nr CQB131, vikt 32,2 g, ena skruven lossnar vid öppning, skruvmejsel, etui, slitage/buckla på etui.

84 000 kr

Utrop: 62 000 kr

SIGURD PERSSON, ring, 18K vitguld, naturlig ihålig pärla ca 13,65x13,15x12,33 mm, fylld med främmande material, certifikat från Gemmological Certification Services, London, 5783-1899, Stockholm 1976, stl 16,25 mm, vikt 11,4 g. (d)

8 300 kr

Utrop: 8 500 kr

RING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS2-SI1, 8 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, troligen Karl Gran & Co, Stockholm 1937, stl 18,5 mm, vikt 7,0 g, storleksändrad, diamanterna har inverterade naturaler och nagg.

Utrop: 134 000 kr

COLLIER, silver/14K guld, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv varav mittstenen ca 1,00 ct, längd 39,5 cm, vikt 6,8 g, säkerhetskedja, mittstenen har en kristallinneslutning som når ytan.

Utrop: 30 000 kr

ARMRING, 14K guld, 5 kuddslipade rosa spineller, 6 gammal- och 12 rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, antik, mått 59x48 mm, vikt 12,8 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter har skador och nagg.

23 000 kr

Utrop: 15 000 kr