41 - 60 av 389
1234...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023

Klubbad för

RING, 18K guld, delvis rodierat, ovalslipad behandlad rubin ca 1,00 ct, trapet- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,3 g, rubinen har nagg, en briljantslipad diamant har liten skada.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,13 ct, W(H)/SI enligt laserinskription på rondist IGI 189566465, IGI report 189566465, 68 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 65 000 kr

ARMRING, 18K guld, rubiner, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/SI, vikt 7,2 g.

5 500 kr

Utrop: 5 500 kr

KEDJA, 18K guld, ankarlänk, Carl Johan Sjöblom, Stockholm 1800-talets andra hälft, längd 160 cm, vikt 16,8 g, skadat lås.

KEDJA, 18K guld, ankarlänk, Johan Petter Tullgren, Kristinehamn 1800-talets mitt, längd 42 cm, vikt 6,2 g.

ARMRING, 18K guld, rosenslipad diamant, halvpärlor, antik, sent 1800-tal, stl 6,0x4,5 cm, vikt 21,1 g, små sprickor i guldet.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, brosch/hänge, 18K guld, cabochonslipad ametist, diameter 3,6 cm år 1863, vikt 11,9 g, bucklig kant och infattning, originaletui. ETT PAR ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, två cabochonslipade ametister, höjd 2,5 cm, vikt 6,6 g, skruv, tennlödningar, ej Möllenborg.

Utrop: 6 300 kr

RING, 18K vitguld, oval blå stjärnsafir, inneslutningar når ytan, hålighet, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, Malmö stilgravyr, år 1980, vikt 10,6 g.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidade ametister 8,20 ctv, peridoter 0,70 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 31 mm, vikt 4,5 g, stift, originaletui.

Utrop: 7 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade prasioliter 40,24 ctv, peridoter 0,74 ctv, briljantslipad diamanter, Mandelstam, höjd 40 mm, vikt 11,7 g, stift, originaletui.

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K vitguld, navetteslipade rubiner ca 2,61 ctv, briljantslipde diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 9,1 g.

Utrop: 28 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, 45 navettslipade samt 1 droppslipad diamant ca 5,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 43,5 cm + 4 cm, vikt 25,2 g.

Utrop: 78 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,34 ct, ca TW(F)/SI1, laserinskription 1419291105 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 14 400 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 102 briljantslipade diamanter ca 2,06 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, diameter 4 cm, flexmodell, vikt 11,7 g.

Utrop: 35 500 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,31 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 15,1 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 67 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 217 briljantslipade diamanter ca 4,55 ctv, ca TW-W/VVS-VS. längd 48 cm, vikt 25,1 g.

Utrop: 80 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca River(E)/VS1, 82 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, mittstenen med nagg på kuletten samt natural på rondist.

Utrop: 33 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 227 briljantslipade diamanter ca 3,85 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 50 cm, vikt 24,7 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.

Utrop: 76 000 kr

COLLIER, 18K guld, doserad ärtlänk, Jo-Ans Guld, Köping, bredd 6-8 mm, längd 43 cm, vikt 40,1 g.

22 000 kr

Utrop: 22 000 kr